• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Over de geboorte van lidwoorden, naamvallen en andere (on)gemakken

30 juni 2012 door Redactie Neder-L 1 Reactie

door Suzanne Aalberse


Vaak lees je over het verdwijnen van lidwoorden of naamvallen. Steeds meer mensen zeggen ‘de mooie meisje’ en de –n van ‘te allen tijde’ is er alleen op papier nog maar allang niet meer in gesproken taal. Toch  zijn lidwoorden en naamvallen ooit ontstaan. Hoe eigenlijk en waarom?


In zijn boek Sociolinguistic Typology.  Social determinants of linguistic complexity schrijft Peter Trudgill over de situatie waarin naamvallen, lidwoorden en andere elementen die in ieder geval voor volwassen en soms ook voor kinderen lastig te leren zijn, toch kunnen opkomen. Dat is vooral in hele kleine taalgemeenschappen, waar weinig tot geen volwassen de taal voor het eerst leren –iedereen leert de taal al als kind-, waar mensen de meeste kennis delen, een taal die vooral informeel gebruikt wordt en in een gemeenschap waar geen heftige dingen gebeuren zoals massaal doodgaan aan de pest en waar de sociale orde niet opeens verschuift. Hij noemt die gemeenschappen ‘societies of intimates’.

Grappig is om te zien waar naamvallen vandaan komen.
Voorzetsels of liever gezegd achterzetsels worden langzamerhand onderdeel van een woord. Ga de boom inbestaat voor ons uit vier woorden. Als je boominsnel zegt zou het één woord kunnen zijn met ‘in’ als een naamvalachtig iets. In sommige delen van Nederland zie je op die manier nog nieuwe werkwoordsuitgangen ontstaan. Daar kun je zeggen, we game, waar -me de uitgang voor de eerste persoon meervoud is (van we gaan wewaar de w en de n samen gegaan zijn in een –m).


Twee woorden als één woord beschouwen gebeurt eerder als mensen snel praten en niet alles duidelijk uitspreken. Mompelen en snel praten doe je vooral als zaken bekend zijn.  Als ik met mijn moeder praat, dan maak ik nooit een zin af. Veel informatie is gedeeld. Na twee woorden weet je al wat de ander wil zeggen. Trudgill vertelt over Sascha Aikhenvald die onderzoek doet in een hele kleine gemeenschap. Drie dagen zit ze met een paar mensen in een bootje en geen van die drie dagen gebruikt iemand een zelfstandig naamwoord. “Hépak is eens”…, “kijk wat eens mooie” …. Als maar weinig mensen de taal spreken en ze delen veel kennis en geschiedenis, dan hoeft veel niet uitgesproken te worden en dat helpt als je naamvallen in je taal wilt.

Het afslijten van woord heeft tijd nodig. Langzamerhand wordt de vorm korter en de betekenis algemener. Trudgill waarschuwt dat de kans dat nieuwe naamvallen zullen ontstaan steeds kleiner wordt, omdat de situatie van een kleine gemeenschap van maximaal 50 sprekers van een taal steeds minder voorkomt. Veel van wat in menselijke taal mogelijk is, zien (of liever horen) we niet, omdat we vooral talen kennen die door veel mensen gesproken worden. De standaardtaal remt ook veranderingen. Trudgill zegt dat ons taalvermogen nu vergelijkbaar is met duizenden jaren geleden, maar dat de omstandigheden zo anders zijn, dat de taal zich nu anders ontwikkelt dan meer dan 4000 jaar geleden. Als je echt wilt weten hoe rijk het taalvermogen is, dan moet je ook kijken naar talen in deze kleine gemeenschappen. Daarom is het beschrijven van uitstervende talen ook belangrijk. John Schumann die ook kijkt naar evolutie in taal denkt dat niet alleen de omstandigheden anders zijn, maar ook de hersenen zelf. Doordat we kunnen lezen en schrijven begrijpen we taal anders en dat anders begrijpen heeft zijn weerslag in je hoofd.

Het beste recept voor wie weer meer naamvallen wil en meer lidwoorden lijkt dus om te stoppen met lezen en schrijven en om in afzondering van anderen in een klein groepje te leven met mensen met wie je alles deelt. Scholen en boeken weg en je achterachterkleinkinderen hebben dan misschien weer naamvallen. 

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: columns Suzanne Aalberse, morfologie, taalverandering

Lees Interacties

Reacties

  1. Lowongan Kerja zegt

    14 december 2012 om 17:21

    Lowongan Kerja : nice info and it give me inspiration

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Leo Vroman • Gras hooi

maar de geur van hooi
is dood zo mooi
als dorrend vel
of groeiend gras

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

IJSBLOEMEN

Het raampje is een Séraphine,
een bloemstilleven ongezien,
een nonnenspiegel, een gewas
vol donzen dorens, melk van gras,
oase onder een pak sneeuw,
berijpte manen van een leeuw,
albino’s, schedelverentooi,
strikken van tule, ’t krullenooi —
ze drukt haar pop tegen haar vacht
en ooilam, ooilam zegt ze zacht —,
paard, pluim, toom, tuig en rinkellast,
dood fluitekruid, een holle bast,
een schalvel, een dicht berkenbos,
een meisjesschool met haren los
het duin afrennend wie-het-eerst,
een knippapieren kinderfeest,
van porselein, van gips, van steen,
soldaten op hun tinnen teen.
Het ziet er van de doden wit. [lees meer]

Bron: Spinroc en andere verzen, 1958

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1937 Adriaan Beets
1978 Mea Verwey
➔ Neerlandicikalender

Media

Gerard Kornelis van het Reve – Kerstbrief (1963)

Gerard Kornelis van het Reve – Kerstbrief (1963)

23 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Publieke Intellectuelen: Maria Dermoût

Publieke Intellectuelen: Maria Dermoût

22 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Lidy Zijlmans: bijna vijftig jaar ervaring in de NT2

Lidy Zijlmans: bijna vijftig jaar ervaring in de NT2

22 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d