• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Waar moet het heen met de taalwetenschap?

1 januari 2015 door Marc van Oostendorp Reageer

Door Marc van Oostendorp


In ’s levens eindeloze reeks bespiegelingen over de vraag ‘waar moet het heen?’ presenteren we op deze nieuwjaarsdag vandaag: de taalwetenschap.

Een dag of tien geleden verscheen namelijk op het internet een interessant van een verslag van een discussie tussen enkele vooraanstaande wetenschappers over dit onderwerp (Quo vadis linguistics in the 21st Century).

De deelnemers aan die discussie verdedigen natuurlijk allemaal een beetje een eigen winkel: wie goed leest en de sprekers kent, weet dat ze allemaal in de eerste plaats hun éigen vorm van onderzoek als de hoop van de 21e eeuw zien. Maar het zou natuurlijk ook wel een beetje raar zijn als het anders was, want wat zaten die lui dan hun tijd te verdoen.

Maar er is ook wel veel overeenstemming. Twee zaken worden door alle deelnemers genoemd, en eigenlijk ook steeds centraal gesteld: experimenteel werk en meer (hernieuwde) aansluiting bij andere wetenschappen. Dat klinkt allebei nobel, en het zal die kant ook wel opgaan. Maar is dat ook inderdaad wenselijk?
Samenwonen

Er is niets tegen experimenten. Mits controleerbaar en zorgvuldig uitgevoerd geven ze objectieve informatie, en wie kan daar tegen zijn? We weten nu al veel meer door alle vernuftige experimenten die taalkundigen in de loop van de afgelopen decennia hebben gedaan. Mijn beste promovendi voeren allerlei soorten experimenten uit. Het is bovendien betrekkelijk gemakkelijk om taalkundige experimenten uit te voeren – ik denk dat zelfs Peter Hagoort, een van de discussianten en een van de grootste taalkundige experimentatoren van dit moment, niet zou weten wat hij met het budget van een deeltjesversneller aan zou moeten.

Er is ook niets tegen interdisciplinair onderzoek. Hoe meer samenwerking, hoe beter, en je kunt van iedereen wat leren. Ik heb ooit een grootschalig onderzoek opgezet met een econome, waar alleen maar niets van terecht kwam omdat we ruzie kregen over of we nu in Amsterdam samen moesten gaan wonen of in Leiden.

Dick Swaab

Maar er zijn ook redenen om conservatief te zijn. De twee ontwikkelingen samen leiden een beetje tot een nieuwe stap in Het Grote Gelijkstrijken der wetenschappen. Betrouwbare data zijn de data die volgens de geijkte wetenschappelijke methode verkregen zijn en met geavanceerde statistische methoden bewerkt. Goede theorieën zijn theorieën die ook hersenonderzoekers en statistici (allen zonder veel tijd om taalkundige boeken te lezen) kunnen begrijpen.

Dat getuigt wat mij betreft wel van heel veel vertrouwen in de standaardmethoden en -theorieën uit al die naastbijliggende wetenschappen. Terwijl er weinig garantie is dat die per se werken. Ik ben in ieder geval niet erg onder de indruk van de voortgang die veel mainstream-psychologie, met al zijn aandacht voor experiment en interdisciplinariteit heeft geboekt. Terwijl volgens mij er een heleboel serieuze en diepgaande taalwetenschap is die niet per se gebaseerd is op experimenten, en toch betrouwbaar genoeg is – en die theorieën heeft die je misschien niet in een halve middag aan Dick Swaab kunt uitleggen, maar toch de moeite waard zijn.

Strijd

Juist omdat we te maken hebben met materie – de menselijke geest, de menselijke samenleving, de menselijke taal – die moeilijk te vatten blijkt, is methodologisch en theoretisch pluralisme nodig. De klachten van Hagoort over het feit dat taalkundigen zoveel ruzie met elkaar maken deel ik dan ook niet. Althans, ik zie niet hoe je er een einde aan zou moeten maken, gegeven het feit dat hullie begonnen zijn en ook nog steeds doorgaan.

Er kan niet genoeg gediscussieerd worden in de wetenschap. Ik hoop dan ook op een 2015, en een vervolg van de 21e eeuw vol wetenschappelijke strijd.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: taalkunde, taalwetenschap

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d