• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Oproep voor Lezingen/Oproep vir Referate Internationaal Congres Gents Colloquium over het Afrikaans

10 juni 2015 door Redactie Neder-L Reageer

22-24 oktober 2015


Inleiding

Tijdens dit internationale congres, georganiseerd door het Gents Centrum voor het Afrikaans en de Studie van Zuid-Afrika, worden twee uiteenlopende onderzoekslijnen uitgewerkt, zoals uiteengezet in de samenvattingen hieronder. Ze zullen parallel behandeld worden en verwijzen beide naar innovatief navorsingswerk waarmee men onder andere aan de Universiteit Gent druk bezig is.

Het colloquium begint op donderdagavond 22 oktober, en wordt op zaterdag 24 oktober afgesloten met een ronde tafel over de sociale, culturele en politieke betekenis van het Afrikaans in het Zuid-Afrika van 2015. Dat gesprek zal open staan voor het brede publiek en behalve de twee keynote sprekers zal ook prof. Ciraj Rassool van de Universiteit van de Westkaap daaraan deelnemen. De lezingen zijn gepland voor vrijdag 23 oktober.

Deelnemers worden uitgenodigd abstracts (in Afrikaans of Nederlands) van maximum 300 woorden in te dienen vόόr 1 juli 2015 (afrikaans@ugent.be). Gelieve daarbij aan te geven of uw abstract aansluit bij het letterkundige of taalkundige deel.

Afrikaanse literatuur in transnationaal perspectief

De literatuur van het Afrikaans is op uiteenlopende manieren aanwezig in de Lage Landen. De Week van de Afrikaanse roman, schrijversoptredens, vertalingen en artistieke projecten dragen bij tot de presentie. In teksten van eigentijdse Zuid-Afrikaanse schrijvers komen referenties voor aan Nederland en België. Interteksten verwijzen naar de Nederlandstalige literatuur. Afrikaanstalige schrijvers treden op in Nederlandse en Vlaamse cultuurhuizen; ze maken deel uit van culturele netwerken en ze zijn met vertalingen aanwezig in het literaire circuit van het Nederlandse taalgebied. Het werk van onder anderen Breyten Breytenbach, André Brink, Ronelda Kamfer, Antjie Krog, Karel Schoeman, Wilma Stockenström, Etienne van Heerden en Marlene van Niekerk geniet bekendheid, komt aan bod in de literatuurkritiek en is opgenomen in fondsen van commerciële uitgeverijen in Nederland. Het onderzoek naar het functioneren van de contemporaine Afrikaanse literatuur in het Nederlands verdient nader onderzoek. Voor de studiebijeenkomst wordt niet zozeer ingezet op transnationale schrijversbewegingen maar wel naar particuliere tekstbewegingen of dus cultuurtransfers tussen Afrikaans en Nederlands. Als keynote spreker wordt Louise Viljoen van Stellenbosch Universiteit uitgenodigd.

Corpora en de studie van het Afrikaans

Een van de meest belangwekkende evoluties in de hedendaagse taalwetenschap is de hoge vlucht van de (toegepaste) corpuslinguïstiek. Niet alleen zijn er de afgelopen jaren tal van nieuwe, vaak grote en gestratificeerde taalkundige corpora aangelegd – voor het Afrikaans denken we dan in eerste instantie uiteraard aan het Taalkommissiekorpus – daarnaast zijn ook allerlei professionele tools voor corpusopbouw, -exploratie en –annotatie beschikbaar gekomen. Dat alles creëert talloze nieuwe kansen en mogelijkheden voor de taalkundige studie van het Afrikaans. Op de studiedag willen we zowel lezingen aan bod laten komen over de aanleg, taalkundige verrijking, enz. van Afrikaanse corpora als lezingen waarin op basis van corpusdata nieuw licht wordt geworpen op oude of nieuwe problemen uit de Afrikaanse taalkunde. Op die manier willen we én een beeld geven van de huidige stand van de corpusinfrastructuur voor het Afrikaans én een indruk van de verschillende manieren waarop corpora kunnen worden ingezet voor lexicaal, morfosyntactisch, fonologisch, sociolinguïstisch, enz. onderzoek naar het Afrikaans. De keynote speaker is Gerhard B. Van Huyssteen (Noordwes-Universiteit).

Organiserend comité
Jacques Van Keymeulen (Universiteit Gent)
Yves T’Sjoen (Universiteit Gent)
Timothy Colleman (Universiteit Gent)
Luc Renders (Universiteit Hasselt)
Gilles-Maurice de Schryver (Universiteit Gent)
Annelies Verdoolaege (Universiteit Gent)

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Afrikaans, call, letterkunde, taalkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d