• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Verschenen: De lichtheid van literatuur. Engagement in de multiculturele samenleving.

6 oktober 2015 door Redactie Neder-L Reageer

Zojuist verschenen: De lichtheid van literatuur. Engagement in de multiculturele samenleving.
Maria Boletsi, Sarah De Mul, Isabel Hoving en Liesbeth Minnaard.Met een voorwoord van Geert Buelens.

De lichtheid van literatuur is een warm pleidooi voor de maatschappelijke relevantie van literatuur. Het boek mengt zich in de eeuwenoude discussie over literatuur en sociaal engagement, die recent opgeflakkerd is in de Nederlandstalige letteren. De specifieke focus van dit boek is de functie van de literatuur in het debat over de multiculturele samenleving – een van de meest urgente thema’s in de Nederlandstalige maatschappij van vandaag.

De auteurs betogen tegen de gangbare retoriek in dat literatuur een onmisbare rol kan spelen in het debat over de multiculturele samenleving en dat dankzij haar vermogen om complexiteit onder woorden te brengen. De gebruikelijke discussies over multiculturalisme draaien om versimpeling. Bepaalde retorische strategieën en thema’s keren voortdurend terug: het thema van bedreiging en ondergang, het verlangen naar onschuld en eenduidige waarheden, de angst voor de ‘ander.’ Culturele stereotyperingen, zoals de volksmens en de barbaar, gaan gepaard met deze thema’s. Met behulp van analyses van recente literaire werken uit Nederland en Vlaanderen – zoals Los van Tom Naegels, Missie van David Van Reybrouck, De ontelbaren van Elvis Peeters, 24/7 van Willem Melchior, Salomon van Hafid Bouazza, De leraar van Bart Koubaa en De maagd Marino van Yves Petry – geeft dit boek een inzicht in de achtergronden en effecten van die stereotyperingen en riskante denkwijzen. Is er dan een alternatief voor het hedendaagse populisme en de versimpeling? De auteurs van De lichtheid van literatuur menen van wel. Literatuur gebruikt namelijk een bijzondere taal om de multiculturele werkelijkheid te verbeelden, een taal die speels, figuratief, gewaagd, verassend is en meervoudige betekenissen oplevert.

In het hart van het debat over multiculturalisme staan hardnekkige fantasieën van raciale, seksuele, of andere aard. Deze fantasieën worden vaak als ‘harde feiten’ of als de waarheid achter de hypocrisie gepresenteerd. Als het openbare debat in de greep is van fantasieën, dan kan literatuur de aard van deze fantasieën blootleggen. Literaire teksten stellen zowel nieuwe manieren voor om de eigen subjectiviteit en identiteit te verwoorden, als ook alternatieve manieren om met anderen om te gaan. Maar ze laten ons ook zien dat de ander vaak niet vertaald, gerationaliseerd of begrepen kan worden; of dat Europa zich niet alleen wapent tegen het potentiele geweld van ‘anderen’ maar dat ze zelf een ruimte is die extreem geweld voortbrengt. Hetgeen dat buiten de politieke debatten valt en dat de politieke debatten niet kunnen grijpen of vertalen – het vreemde, het andere, het barbaarse – is vaak het materiaal van de literatuur.

Dit boek benadrukt het transformatieve vermogen van literaire taal wanneer deze haar niet-serieuze karakter behoudt en wanneer ze anders blijft zijn dan de retoriek van actuele debatten. Dit heeft niks te maken met een terugkeer naar een modernistische notie van literaire autonomie. Literatuur maakt deel uit van onze werkelijkheid en maakt gebruik van de retoriek van actuele debatten, maar tegelijkertijd kan ze deze retoriek ontwrichten juist omdat ze anders is.

Literatuur kan nooit volledig ernstig zijn en hoeft het taalgebruik van publieke debatten niet na te bootsen om een plaats in de podia van deze debatten te veroveren. Ze kan in actuele debatten interveniëren niet ondanks, maar dankzij haar andersheid – haar ondraagbare lichtheid, die doodernstige implicaties kan hebben voor de actuele sociale en politieke problematiek zonder per se serieus, waar of werkelijk te zijn. De auteurs van dit boek een nieuwe visie op de multiculturele samenleving, waarin de complexiteit van taal, verbeelding en werkelijkheid centraal staan.

Voor meer informatie, inhoudsopgave en een proefhoofdstuk zie: https://www.acco.be/nl-be/items/9789462920811/De-lichtheid-van-literatuur

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: letterkunde, literatuur, literatuurgeschiedenis, Pas verschenen

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Leo Vroman • Gras hooi

maar de geur van hooi
is dood zo mooi
als dorrend vel
of groeiend gras

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

IJSBLOEMEN

Het raampje is een Séraphine,
een bloemstilleven ongezien,
een nonnenspiegel, een gewas
vol donzen dorens, melk van gras,
oase onder een pak sneeuw,
berijpte manen van een leeuw,
albino’s, schedelverentooi,
strikken van tule, ’t krullenooi —
ze drukt haar pop tegen haar vacht
en ooilam, ooilam zegt ze zacht —,
paard, pluim, toom, tuig en rinkellast,
dood fluitekruid, een holle bast,
een schalvel, een dicht berkenbos,
een meisjesschool met haren los
het duin afrennend wie-het-eerst,
een knippapieren kinderfeest,
van porselein, van gips, van steen,
soldaten op hun tinnen teen.
Het ziet er van de doden wit. [lees meer]

Bron: Spinroc en andere verzen, 1958

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1937 Adriaan Beets
1978 Mea Verwey
➔ Neerlandicikalender

Media

Gerard Kornelis van het Reve – Kerstbrief (1963)

Gerard Kornelis van het Reve – Kerstbrief (1963)

23 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Publieke Intellectuelen: Maria Dermoût

Publieke Intellectuelen: Maria Dermoût

22 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Lidy Zijlmans: bijna vijftig jaar ervaring in de NT2

Lidy Zijlmans: bijna vijftig jaar ervaring in de NT2

22 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d