
Je komt ze tegen op de gekste plekken, soms enigszins vermomd, maar meestal wel herkenbaar: letters. Hun biografieën staan centraal in Alles begint met A van Diedrik van der Wal, dat op 21 oktober verschijnt bij Uitgeverij De Harmonie. Het boek bevat de petites histoires van alle letters: hun geschiedenissen en eigenaardigheden, hun vormen en klanken en hun aanwezigheid in het leven van alledag. In 27 letterportretten schetst Diedrik van der Wal in Alles begint met A ons alfabetisch erfgoed.
Alles begint met A is geen integrale alfabetgeschiedenis; het zwaartepunt ligt steeds bij de biografieën van de afzonderlijke letters. Het bevat stukken over letterliefde en letterhaat, berichten over de hyperactieve e en de betwiste ij, genealogisch onderzoek naar de verregaande verwantschap tussen de u, de v en de w, uitspraakgegevens over de ratelaar en een theorie over de naam van de driepoot – plus nog veel meer feiten en fabels over de bouwstenen van het alfabet.
Diedrik van der Wal werkt als collectiespecialist bij het Meertens Instituut in Amsterdam. Zijn interesse in letters ontstond tijdens de eerste schrijflessen en groeide in een later stadium uit tot een milde obsessie. In 2008 publiceerde hij Achter de letter – encyclopedisch eenletterwoordenboek.
Diedrik van der Wal, Alles begin met A | ISBN978946336 1057 | € 39,90 |Vanaf 21/10 verkrijgbaar
VRIJMIBO
1. – A – Als je aan mij vraagt, Wat is de eerste letter die je te binnenschiet?, dan zeg ik de A. Het is de eerste letter van het A-lfabet en wie A zegt, zegt B en zeg eens A, of niet? De A ken ik ook als de A van Aap van het letterplankje Aap-Noot-Mies en van het ABC met ‘A is is een aapje, dat eet uit zijn poot. B is de bakker, die bakt voor ons brood.’ Dit oude ABC (illustraties Rie Cramer) heb ik als kind vaak gelezen om te leren lezen en heb ik later ook weer gebruikt bij het leren lezen van mijn eigen kinderen.
2. – B – Sinds de hormonen in mijn vroege tienertijd gingen opspelen, zag ik in de hoofdletter B een bh. Later bedacht ik dat een B-cup een mooi letterlijk letterwoord is voor een bh-maat. (Ein schmutziger Geist ist eine Freude für immer.)
3. – E – Ik heb in mijn leven drie grote liefdes gekend, waarvan er twee zijn geconsummeerd (met dubbel-m) en één stil op afstand is gebleven, maar daarom niet minder een grote liefde. Van alle drie de vrouwen begint hun voornaam met een E.
4. – M – In de jaren 80 maakte ik een concept van de Magische M Matrix. Een raster van 9 vakken in een groot vierkant met in ieder vakje een naam met twee delen die beide met een M begonnen. Ze waren Magisch omdat ze een mystieke samenhang hadden met elkaar, maar welke wist ik niet, nog steeds niet (Tot een paar jaar geleden was ik absoluut geen mysticus, maar een koele rationalist en atheïst.). Ik heb deze Magische M Matrix toen met een laserprinter op kleine schaal verspreid. In de vakjes stonden:
Mickey Mouse – Marvin Minsky – Maria Magdalena
Marlboro Man – M & M – Marga Minco
Marilyn Monroe – Mork en Mindy – Mad Max
5. – N – Ik heb nooit het namenalfabet goed gekend van de D van Dirk, de J van Jan en de W van Willem. In militaire dienst leerde ik wel het Nato/Navo-spellingsalfabet (Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, enz.). Als je het foutloos kon opzeggen kreeg je een dag extra verlof. Ik kende het snel van buiten en nog steeds, net als het gewone alfabet dat op een speciale manier in mijn hersens – en bij iedereen – moet zijn geëtst, Als ik soms niet op een naam kan komen, dan loop ik in mijn hoofd het alfabet af en vaak licht ineens bij een bepaalde letter het antwoord op. Ha, fijn! Dat lucht op.
Kent u dat ook?
DJ
(Eet meer freud!)
https://youtu.be/sK1sJxJcG-4
Op de site van de Boekenkrant staat een voorpublicatie van het boek met een fragment over de letter H.
http://www.boekenkrant.com/boekfragment-alles-begint-met-a
(Bij de H denk ik als eerste aan ha, haha, met de h van humor, van Haagse humor. En aan hatsjoe, hatsjie en hatsiekadee.)