• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Call for papers – 7de Colloquium over het Afrikaans

3 juni 2022 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Universiteit Gent, 27-28 oktober 2022

Taalkunde: ‘De studie van het Afrikaans in 2022: Nieuwe databronnen, nieuwe methodes’

Het overkoepelende thema van het taalkundige deel van het colloquium is ‘De studie van het Afrikaans in 2022: Nieuwe databronnen, nieuwe methodes’. We verwelkomen bijdragen waarin oude en nieuwe problemen uit de taalkundige beschrijving van het Afrikaans (zowel Standaardafrikaans als andere moderne of historische variëteiten) worden aangepakt met behulp van onderscheidingen en analytische methoden uit de recente linguïstische theorievorming. Daarbij beperken we ons bewust niet tot een of meer specifieke (grammaticale) theorieën, om zo discussie over de theoretische schotten heen te stimuleren. Ook bijdragen waarvoor gebruik wordt gemaakt van nieuwe corpora of andere (digitale) gegevensbronnen zijn welkom. De plenaire sprekers voor het taalkundige deel van het colloquium zijn Adri Breed (NWU) en Quentin Williams (UWK).

Letterkunde: Cli-fi. Dialogen over klimaat en milieu in Afrikaans en Nederlands

Klimaatfictie is een nieuw opkomend literair genre wereldwijd, vaak samengevat onder noemers zoals ‘cli-fi’ en ‘ecopoetry’ (Johns-Putra, 2016). Ook in Zuid-Afrika, meer specifiek in de Afrikaanse literatuur, groeit het aantal romans en dichtwerken dat expliciet of impliciet de drastische klimaatveranderingen thematiseren en die de antropocentrische verbeelding van onze wereld betwisten. Bosbranden, langdurige droogte en waterschaarste, toenemende armoede en economische ongelijkheid, recent nog de catastrofale overstromingen in de provincie KwaZulu-Natal, zijn symptomen van climate change. Vanuit vergelijkend letterkundig perspectief is veel te zeggen over de wijze waarop de klimaatdiscussie wordt aangegaan. In de recente bijeenkomst van Samespraak traden Pieter Odendaal, Els de Groen en Susan Smit in
gesprek. Vorig jaar heeft het collectief Klimaatdichters, met zo’n tweehonderd deelnemers uit de Lage Landen en Zuid-Afrika, een avond gewijd aan de klimaatproblematiek in het oeuvre van Antjie Krog. Het letterkundig deel van het colloquium richt zich op klimaatfictie in twee taal- en cultuurgebieden. In de Global South, in een postkoloniale samenleving, is klimaatfictie anders ingebed dan in een Europese context. Er zijn zonder twijfel meer verschillen, zoals toe te schrijven aan culturele, sociale en economische context of bijvoorbeeld de literaire traditie en maatschappelijke debatten, in de thematisering van de klimaatcrisis in Nederlands en Afrikaans. In de letterkundige sessie wordt aandacht besteed aan raakpunten en verschillen, ook in de wetenschappelijke benadering en de literair-theoretische paradigma’s waarvan het onderzoek in Zuid-Afrika en in Nederland/Vlaanderen gebruikmaakt. De keynote spreker voor het letterkundige deel is Susan Smith (UFH).

Wetenschappelijk comité

Elisabeth Bekers (Vrije Universiteit Brussel), Inge Brinkman (Universiteit Gent), WAM Carstens (Nord-Wes Universiteit), Andries Coetzee (University of Michigan), Timothy Colleman (Universiteit Gent), Daniël van Olmen (Lancaster University), Yves T’Sjoen (Universiteit Gent), Freek Van de Velde (KU Leuven), Margriet Van der Waal (Unversiteit van Amsterdam & Universiteit Groningen), Gerhard Van Huyssteen (NWU & VivA), Pieter Vermeulen (KU Leuven), Louise Viljoen (Stellenbosch Universiteit), Martina Vitackova (Universiteit Gent), Hein Willemse (Universiteit van Pretoria), Astrid de Wit (Universiteit van Antwerpen)

Organiserend comité

Timothy Colleman, Yves T’Sjoen, Lieselot Tuytens, Freek van de Velde, Annelies Verdoolaege, Pieter Vermeulen, Martina Vitackova, Astrid de Wit

Abstracts:

Gelieve abstracts van max. 500 woorden in te dienen voor 30 juni 2022 – stuur naar afrikaans@ugent.be. Dien aub uw abstract anoniem in; gelieve auteurs en affiliaties enkel vermelden in de body van de e-mail.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: Afrikaans, letterkunde, taalkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

W.L. Penning • Het monster

Doller dan ooit is ’t monster losgebroken,
En menschen worden wilde beesten;
Helsch viert het kwaad zijn gloriefeesten –
Tot de overmacht heeft rechtgesproken

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

HONDSDAGEN

Niet groen rijpt het gras dit jaar,
bomen dragen hun bladeren wit,
het licht is niet uit het veld
te slaan, de dag reikt aan
de dag, in dromen zoeken
de nachten onderdak.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 oktober 2025: een cadeautje voor secties Nederlands

7 oktober 2025: een cadeautje voor secties Nederlands

18 juli 2025

➔ Lees meer
19 september 2025: Afscheidscollege Fred Weerman

19 september 2025: Afscheidscollege Fred Weerman

15 juli 2025

➔ Lees meer
1 juli – 15 september 2025: Over de grenzen van het boek

1 juli – 15 september 2025: Over de grenzen van het boek

11 juli 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1949 Jeroen Groenendijk
sterfdag
1963 Jan Naarding
2008 Rein Bloem
➔ Neerlandicikalender

Media

The form of the adjective in Dutch

The form of the adjective in Dutch

20 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De Literaire Letterenshow met Mustafa Stitou en Auke Hulst

De Literaire Letterenshow met Mustafa Stitou en Auke Hulst

19 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Inclusive Dutch: Between Norm and Variation

Inclusive Dutch: Between Norm and Variation

15 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek 3 Reacties

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d