• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
    • Chris van Geel
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Aslı Özyürek nieuwe directeur Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek

27 september 2022 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Met ingang van 1 augustus 2022 is Professor Aslı Özyürek benoemd tot directeur van het Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek in Nijmegen. Als taalkundige en cognitieve wetenschapper onderzoekt Aslı Özyürek de cognitieve en sociale grondslagen van het menselijk taalvermogen vanuit een multimodaal en cross-linguïstisch perspectief: in spraak, gebaar en bij gebarentalen. Zij wil met haar nieuwe afdeling Multimodal Language een brug slaan tussen wetenschap, technologie (AI), maatschappij en onderwijs. Het is haar ambitie om wetenschap toegankelijk en beschikbaar te maken voor mensen met verschillende achtergronden en talen.


Aslı Özyürek: ‘Mijn ambities zijn om de visie op taal en linguïstiek als multimodale fenomenen ingang te doen vinden en verder te gaan dan spraak of tekst zoals die traditioneel worden bestudeerd. In mijn afdeling zullen we onderzoeken hoe mensen over de hele wereld en in verschillende talen en culturen de middelen van hun zichtbare lichaam gebruiken, samen met spraak of, zoals in gebarentalen, om taalgebruik en -structuur vorm te geven, om taal over te dragen aan nieuwe generaties en om te onderzoeken hoe talen ontstaan wanneer er geen conventioneel taalmodel beschikbaar is.’

MPI Managing Director Antje Meyer is blij met de komst van Aslı Özyüreknaar het Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek. “We zijn verheugd Aslı Özyürekte verwelkomen als nieuwe directeur van ons instituut. Terwijl velen hebben betoogd dat taalwetenschappers het belang van gebaren voor communicatie in niet moeten onderschatten, vormt haar visie op taal als een intrinsiek multimodaal systeem een zeer belangrijke verandering van perspectief. Haar onderzoeksprogramma is breed en uiterst ambitieus. Wij kijken uit naar de resultaten ervan en naar samenwerking met haar op gebieden van gedeelde wetenschappelijke belangstelling”.

Achtergrondinformatie

Over het Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek

Het Max Planck Instituut is sinds de oprichting in 1980 leidend op het gebied van interdisciplinair onderzoek naar de grondslagen van taal en communicatie. Het onderzoek wordt gedaan met invalshoeken uit verschillende vakgebieden zoals linguïstiek, psychologie, neurowetenschappen, genetica, antropologie, informatica. Onderzocht wordt hoe kinderen en volwassenen hun taal (of talen) verwerven, hoe spreken en luisteren ‘in real time’ plaatsvinden, hoe het brein taal verwerkt, hoe het menselijk genoom bijdraagt aan de ontwikkeling van een op taal toegesneden brein, en hoe taal samenhangt met cognitie en cultuur en is gevormd door evolutie.

De benadering van onderzoek naar taal en communicatie in het Max Planck Instituut is uniek omdat deze op meerdere niveaus worden bestudeerd, van moleculen en cellen, circuits en hersenen tot en met het gedrag van individuen en populaties.

Over Professor Aslı Özyürek

Aslı Özyürek is geboren in Ankara (Turkije). Zij behaalde een BA in de psychologie aan de Bogazici Universiteit in Istanbul. Ze promoveerde in de linguïstiek en psychologie aan de Universiteit van Chicago. Sinds 2010 is ze hoogleraar aan de Radboud Universiteit Nijmegen en directeur van het Multimodale Taal en Cognitie Lab, waarvan de leden aangesteld zijn bij het Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek, het Centrum voor Taalstudies en het Donders Instituut van de Radboud Universiteit. Ze heeft prestigieuze subsidies verworven zoals een ERC starting Grant, en NWO VIDI en VICI subsidies. Aslı Özyürek is wetenschappelijk bestuurslid en PI van het zwaartekrachtprogramma Language in Interaction. Aslı Özyürek is lid van de Academia Europaea.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: psycholinguïstiek

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Hans Lodeizen • je hebt me alleen gelaten

en ofschoon jij de enige was die
niet omkeek, wist ik toch dat jij
de enige was die mij herkende de enige die
zonder mij niet kan leven

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Vlaggetjes

Rozen zijn niet zoo schoon als uwe wangen,
tulpen niet als uw bloote voeten teer

Bron: Jacob Israël de Haan

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

19 juni 2026: Tiende Indische Letteren-lezing

19 juni 2026: Tiende Indische Letteren-lezing

13 april 2026

➔ Lees meer
25 april 2026: Presentatie Achter zich de grote dromen

25 april 2026: Presentatie Achter zich de grote dromen

12 april 2026

➔ Lees meer
26 april: Myrthe Prins in gesprek met Marc Kregting

26 april: Myrthe Prins in gesprek met Marc Kregting

10 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1941 André Hanou
sterfdag
1962 Pierre Ritter
1973 Gerrit Kuiper
2016 René Felix Lissens
➔ Neerlandicikalender

Media

Ted van Lieshout | Het Grote Gebeuren 2026

Ted van Lieshout | Het Grote Gebeuren 2026

12 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met dichter Sophia Blyden

In gesprek met dichter Sophia Blyden

12 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Abdelkader Benali en Marita Mathijsen over Aagje Deken en Betje Wolff

Abdelkader Benali en Marita Mathijsen over Aagje Deken en Betje Wolff

11 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d