• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

vol dringend aangevraagde bakjes onvermogen

7 december 2022 door Marc van Oostendorp 2 Reacties

Waarom gedichten van Joke van Leeuwen lezen?

Ik kan nu al uitzien naar een studie van het gehele werk van Joke van Leeuwen, hoewel bij mijn weten nog niemand begonnen is aan zo’n studie en dat werk trouwens ook hopelijk nog lang niet klaar is. Haar nieuwste bundel heet Aan tafels – eerder schreef Mathijs Sanders er al dit over, maar er kan niet genoeg over worden geschreven.

Volgens het achterflap is Aan tafels een ‘ononderbroken, sprankelend’ gedicht. Over dat ‘ononderbroken’ kun je wel steggelen. Op iedere rechterpagina van het boekje staan steeds eenentwintig regels in een losse vijfvoetige jambe. De toon ervan is hetzelfde en sommige elementen komen steeds weer terug, maar je kunt ieder van die bladzijden (links staat steeds een tekening van een stoel, gemaakt door de dichter) ook heel goed zelfstandig lezen. Het komt voor zover ik zie ook niet veel voor dat het begin van een bladzijde vaak teruggrijpt op het vorige blok.

Maar over het sprankelende kan geen enkele twijfel bestaan. Sprankeling is Joke van Leeuwens handelsmerk:

er zwerven kruimels op mijn houten
tafelblad dat nu geen kind meer
aanziet als een dak waaronder het
bevleesde benen van gegroeiden kan
beschouwen, terwijl die boven tafel
in een krant gelezen woorden ijverig
de mond uit stoeien – dat reeën
door de lege straten liepen, dat
wilde zwijnen darden door een berm
dat eenden zonder bloed een plein
innamen – dat flitsbezorgers door
de stille straten schoten, kubussen
vol dringend aangevraagde bakjes
onvermogen, door vreemden
toebereid vertrouwds, gestoomde
fletse hulzen, flesjes mooie droom
in alcohol – voordeuren bleven
dagen in het nachtslot steken en
uit de kasten kwam wat jarenlang
was meegesjouwd, wat was
vergeten, wat opnieuw bekeken

Aan tafels is een gedicht dat onder andere over lockdowns en corona gaat, over de lockdowns (waarin deuren dus bijvoorbeeld dagen in het nachtslot bleven steken), en tegelijkertijd over de ouderdom en de herinneringen. Het gedicht is, of de gedichten zijn, gecentreerd rondom tafels, en naast die tafels staat dus steeds een tekening van een stoel.

De onaffe zinnen, het heen en weer springen, de pentekeningen van stoelen – ze geven het boekje iets heel intiems. Je zit echt aan tafel bij iemand die honderduit vertelt, die de wereld beschrijft. Iemand die misschien zeventig is – de ik in het gedicht is zeventig, net als de dichteres – maar die meer sprankelt dan menig ander.

Sprankelend is de herinnering aan het moment dat kleine kinderen nog onder de tafel ging zitten. Wie heeft daar als kind niet gezeten, wie heeft er daar geen kinderen bij de bevleesde benen gehad? Maar het gaat natuurlijk vooral om termen als bevleesde benen: nooit heb ik het ergens gelezen, meteen weet ik wat er bedoeld is, en al snel begrijp ik niet hoe het kan dat ik die term nog nooit nodig had.

En dan is het nog niet klaar, want het zijn niet zomaar bevleesde benen, maar bevleese benen van gegroeiden, ook weer een woord waarvan het onbegrijpelijk is dat het niet gewoon een gangbaar woord is voor volwassenen, terwijl het tegelijkertijd een kinderwereld oproept waarin alles onder zo’n tafel spannend is.

En dat is nog maar één regel, en dan moeten die, er half op rijmende regels over mensen die ‘in een krant gelezen woorden de mond uit stoeien’. Die boven de tafel zouden nooit gegroeiden zeggen, nee, die gebruiken de woorden die ze in de krant hebben gelezen. En toch: ze gebruiken die woorden niet zomaar, ze stoeien ze hun mond uit.

Een beeld van groot geluk, aan alle kanten van de tafel.

Onmiddellijk erna wordt geschakeld naar een ander, recenter, verleden, dat van de lockdown, dat je idyllisch zou kunnen lezen, met die wilde zwijnen, maar door de flitsbezorgers met hun bakjes onvermogen ook wel iets grimmigs krijgt. Zij het dat grimmig, door ook weer die bijzondere en rake woordkeuze, iets bijzonders krijgt.

Ik geloof dat dit een belangrijke reden is om Joke van Leeuwen te gebruiken: ze benoemt doodgewone dingen op een ongebruikelijke manier met doodgewone woorden, en daardoor zie je het allemaal net wat anders. De lockdowns, die hebben we allemaal doorgemaakt, maar zo verwoord was het achteraf allemaal veel sprankelender dan we toen dachten.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Uitgelicht Tags: Corona, Joke Hermsen, letterkunde, poëzie

Lees Interacties

Reacties

  1. Ben van Melick zegt

    8 december 2022 om 12:23

    Voor Marc van Oostendorp
    Onder de titel Over alle grenzen heen verscheen in 2016 in de essayreeks bij uitgeverij Huis Clos een verkenning van het werk van Joke van Leeuwen (55pp) van de hand van Lizet Duyvendak, toentertijd universitair hoofddocent Letterkunde aan de Open Universiteit.

    Beantwoorden
  2. Robert Kruzdlo zegt

    8 december 2022 om 13:32

    Leuk om te lezen: https://www.propriacures.nl/2020/10/joke-van-leeuwen-is-de-volwassenenliteratuur-ontgroeid-kidlit/

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Dean Bowen • een leugen doorspookt …

een leugen doorspookt de welving waarin je jezelf thuis waant, dus verlaat je het huis in een poging terug te vinden wat je in kinderlijke onschuld moest achterlaten.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

VOORUITGANG

Precisie is de grondslag van de moderne industrialisatie.
– Zo is de poëzie nog ergens goed voor.

Bron: Barbarber, januari 1968

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

24 februari 2026

➔ Lees meer
1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

24 februari 2026

➔ Lees meer
27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

23 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1966 Arie Bouman
➔ Neerlandicikalender

Media

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

24 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waarom voelt prima zo passief aggressief?

Waarom voelt prima zo passief aggressief?

23 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d