• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Voornamenlijstjes

12 januari 2024 door Gerrit Bloothooft Reageer

NRC 5-1-2024

Voornamendrift 110

De media krijgen maar geen genoeg van populaire voornamen, ook al is er weinig nieuws te melden. Noah staat weer één bij de jongens en bij de meisjes stond Julia al jaren hoog. In de top-20 kwamen bij de jongens Mats en Guus er in en gingen Boaz en Benjamin er uit. Bij de meisjes kwamen Elin en Maeve binnen en verdwenen Lotte en Eva. De veranderingen gaan langzaam en je moet voor een heel andere top-20 bijna 30 jaar – een generatie  –  teruggaan tot 1995 toen Emma en Daan hun opwachting maakten (buiten Anna, want die blijft altijd geliefd).

Voornamen top-20 voor 2023 (Sociale Verzekeringsbank).
Nieuwe namen ten opzichte van 2022 in kle
ur.

Je kunt je afvragen hoe representatief topnamen eigenlijk voor de voornaamgeving in Nederland zijn. De topnaam wordt aan minder dan 1 op de 100 kinderen gegeven en maar 13% van de kinderen krijgt een naam uit de top-20. Daarnaast worden er jaarlijks maar liefst zo’n 13.500 verschillende meisjesnamen en 10.000 jongensnamen gegeven aan in totaal 165.000 kinderen. Twee-derde daarvan overigens maar één keer; er zijn heel wat ouders die een naam voor hun kind weten te bedenken waar geen ander aan dacht.

Broertjes en zusjes

Bij de topnamen zitten veel namen van broertjes en zusjes. De meeste broertjes en zusjes van Noah heten Julia, Mila, Yara, Liam, Luca, Levi, Sem, en van Julia zijn dat Emma, Sophie, Olivia, Noah en Lucas. Dat doet vermoeden dat een specifieke groep ouders een grote invloed op de topnamen heeft die zich meer sociaal dan regionaal onderscheidt want de namen zijn overal populair.

Als de voorkeur voor voornamen afhangt van de sociaal-culturele groep van de ouders, dan is de grootte van die groep bepalend voor de maximale populariteit van een voornaam. De kans dat een Arabische of Turkse naam tot de top-20 doordringt is daarom klein, behalve als de populariteit binnen de Marokkaanse of Turkse gemeenschap erg groot is of de naam intercultureel is. Wat dat laatste betreft zijn in de huidige top-20 Adam, Sara/Saar en Nora/Noor opvallend omdat Adam en Sara zowel in de bijbel als in de koran voorkomen, en Noor in het Arabisch ‘licht’ betekent maar ook een verkorting kan zijn van Eleonora (wier betekenis weer uit het Arabisch afkomstig kan zijn). Om inzicht te krijgen welke ouders voor deze namen kiezen kan weer naar de namen van broertjes en zusjes gekeken worden. Voor 1970 waren dat altijd autochtone Nederlandse ouders met kinderen Maria, Johannes, Johanna, Cornelis, Jan, enz. Maar na 2010 zijn de broertjes en zusjes van Adam vooral Moham(m)ed, Rayan, Aya, Sara en Noor. Voor Sara/Saar en Nora/Noor zijn het de westerse top-20 namen met Adam als brug naar Arabische namen.

Terzijde is het nog opvallend dat de namen van de zusjes van Sara en Nora op -a eindigen, en de namen van de broertjes en zusjes van Saar en Noor op een medeklinker. Heel veel van deze namen zijn 4 letters lang. Op samenhangende naamvorm van hun kinderen wordt door ouders ook gelet.

Internationaal

Tenslotte is in breder perspectief de heel verschillende internationale ontwikkeling van Noah en Julia opvallend. Onderstaand laat hun populariteit sinds 1880 in acht landen/regio’s zien dat Noah pas na 2000 in Europa vanuit Amerika is omarmd, terwijl Julia een klassieke naam is die in de 19e eeuw in Nederland, in tegenstelling tot Vlaanderen, Wallonië, Frankrijk en Amerika, weinig populair was, met overal een dieptepunt in de jaren zestig van de vorige eeuw. Na 1980 herstelde Julia zich weer enigszins en werd vooral snel populair in Nederland en Noorwegen, waar Julia sinds 2000 onverminderd hoog scoort. Wat later herstelde de populariteit zich in Wallonië en Frankrijk enigszins, maar weinig in Vlaanderen.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Naamkunde Tags: lijstje, topnamen, voornamen, Voornamendrift

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Kees Jiskoot • Zwaarmoed en potsier

Maar aan Brusselse loketten
bezig ik hun zoet patois:
Jefke, Ickxske, Sjefke, Krieckxske,
Olland, Olland, Toetatwâ.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

SNOETJE

Een snoetje van ontroering, een snoetje van ontrouw.

Bron: Barbarber, september 1969

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1901 Pierre Boyens
sterfdag
1891 Jan Beckering Vinckers
1933 Johan Kern
1951 Jacoba van Lessen
2024 Erik Brus
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
Elise Vos – Van alles de laatste

Elise Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d