• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
    • Chris van Geel
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

“Maar ondertussen woekert de professionalisering voort”

14 juni 2024 door Peter-Arno Coppen 1 Reactie

Van Oostendorp (2023), Oudejaarstoespraak 2023, https://neerlandistiek.nl/2023/12/tegen-het-professionalisme/

Iemand haalt een onderzoekssubsidie binnen in ons managershorrorfeuilleton De verleden tijd van lijken

“Wat doe jij hier?” vroeg de enigszins saaie vakdidacticus Gerard aan Joop, voormalig specialist in middelnederlandse voegwoorden, die afwezig aan een mouw van zijn paarse colbertje pulkte. Joop niesde. “Dat kan ik beter aan jou vragen” antwoordde hij. “Jij was toch gepromoveerd tot decaan?”

“Kom nou, Joop” legde Femke, ex-postdoc en hoogleraar Social Dutch Studies een hand op zijn arm, “Jij weet net zo goed als wij dat Gerard vrijwillig teruggetreden is als decaan van de Faculty of Dutch Studies van de Technische Universiteit, toen de kandidaat-premier, professor Wouter Pieterse, het uiteindelijk niet geworden is en terug wilde op zijn vorige post. Daarom is Gerard nu weer als vakdidacticus toegevoegd aan ons team. En daar zijn we heel blij mee. Nietwaar Gerard?” Gerard knikte.

Mirabella, de Endowed Arie de Jager Chair of Posthumanist Dutch, keek op van haar telefoon. “Maar ik vond het toch wel een goede vraag van Gerard, Joop. Wat doe jij hier?”

Joop haalde zijn neus op, morrelde wat in een verweerde bruinleren boekentas, en trok er een stapel half verkreukelde papieren uit. “Wel,” begon hij, en hij schraapte zijn keel, “Ik heb een subsidie van een half miljoen toegekend gekregen uit de sectorgelden.”

De hele afdeling Dutch Studies deinsde ontzet terug. Sophie, de voormalige boomlange ex-promovenda, kreeg een kleur, en Marie, de UHD die zich specialiseerde in de geschiedenis van de neerlandistiek tot 1800, verbleekte. “Maar… maar…” bracht Mirabella uit, “Jij was toch gepensionéérd? Hoe kan dat?” Joop nieste. “Ik had een project aangevraagd.”

Alle medewerkers begonnen nu geagiteerd door elkaar te praten, waarop Tim, de basisschoolleerkracht in residence, opstond en zijn hand in de lucht stak, totdat iedereen stil was. “Iedereen kan toch een project aanvragen, Mirabella? Er staat nergens dat je niet gepensioneerd mag zijn. Wat is dat voor een project, Joop?”

Joop schraapte zijn keel en las voor: “Het twee hoofdredacteuren-enigma in de geschiedenis van het elektronische tijdschrift Neder-L.” Sophie zuchtte. “Zeg jij nog steeds Neder-L? Dat tijdschrift heet al een eeuwigheid Neerlandistiek.” “Maar waar gáát dat over?” riep Mirabella uit, “Jij was toch specialist in middelnederlandse voegwoorden? Dat tijdschrift is uit de vorige eeuw.” “Ja maar,” bracht Marie in, “Bij Financiële Letterkunde hebben we onlangs ook beslist dat we de moderne literatuur laten starten bij 2000 in plaats van 1880. Toen werd de euro immers ingevoerd. En voor de studenten zijn al die twintigste-eeuwse auteurs toch oude koek. Dus dan kun je de Middeleeuwen ook wel wat oprekken.”

Ondertussen rommelde Joop wat in zijn papieren, die klaarblijkelijk in de verkeerde volgorde lagen. “Het tijdschrift” begon hij, “werd aanvankelijk gerund door één hoofdredacteur, maar dat moeten er later twee zijn geworden. Dat moet echt nader onderzocht worden.” Sophie, die even afgeleid was door een TikTok-filmpje, keek verwonderd op: “Dat is toch die Marc van Oostendorp?” “Ja,” zei Joop, “Maar in het allereerste bericht op Neder-L waar hij genoemd wordt, Neder-L 9506-08, is er sprake van ene Mark van Oostendorp. Het vermoeden bestaat dus, dat het twee personen zijn. Gezien het aantal publicaties op zijn naam moet dat wel bijna het geval zijn.”

“Nou ja,” sprak Mirabella, terwijl zij van haar stoel opstond, “Ik wil wel als promotor fungeren, want in het tijdschrift is regelmatig sprake van Arie de Jager, lees ik. En dan wil Sophie misschien wel weer promovenda worden.”

“Hè ja, gezellig!” schaterde Sophie. “Net als vroeger!”

Naar alle jubileumbijdragen: https://neerlandistiek.nl/tag/jubileum-marc/

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Jubileum, Jubileum Marc

Lees Interacties

Reacties

  1. Melchior Vesters zegt

    14 juni 2024 om 16:11

    Erg vermakelijk! Wat betreft de kandidaat-premier die het niet werd: het is pikant om bij te houden of Plasterk nu toch weer door wil bij het Amsterdams UMC. Medio mei werd bekend dat Plasterk zijn status had bijgewerkt naar ‘em.’: https://www.bnnvara.nl/joop/artikelen/wordt-fop-pvdaer-plasterk-de-nieuwe-premier

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Marcel Coole • De eenzame olifant

Men stiet hem uit de kudde. En het Edward-meer,
het heerlijke, werd plots de droefste plek op aarde.
Hij trok de helling van Kabasha over, waarde
nog even rond, maar keek niet om, want het deed zeer.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Vlaggetjes

Zingen de bossen al lang?
Ja, al vijftien miljoen jaar.

Bron: Victor Schiferli

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

16 mei 2026: Hommage In de Knipscheer

16 mei 2026: Hommage In de Knipscheer

22 april 2026

➔ Lees meer
15-16 October 2026: LiME Conference on Language Variation (LiCLA 2)

15-16 October 2026: LiME Conference on Language Variation (LiCLA 2)

21 april 2026

➔ Lees meer
13 mei 2026: 50 jaar Het mes in het beeld

13 mei 2026: 50 jaar Het mes in het beeld

21 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1924 Geerte de Vries
sterfdag
2003 Gied Galama
➔ Neerlandicikalender

Media

In gesprek met literaire duizendpoot Jonathan Van Der Horst

In gesprek met literaire duizendpoot Jonathan Van Der Horst

22 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
The perks of literature – with Jeroen Dera

The perks of literature – with Jeroen Dera

22 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Joke van Vliet

In gesprek met auteur Joke van Vliet

20 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d