• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

De schreeuw en het appje

21 februari 2025 door Jan Renkema Reageer

Confuc (7)

– Confucius, wat zou u doen als u geroepen werd om een land te besturen?

– De taal goed gebruiken. Als de taal niet goed gebruikt wordt, zeggen de woorden niet wat ze moeten zeggen. Dan blijven de dingen die gedaan moeten worden ongedaan.

Externe inhoud van YouTube

Deze inhoud wordt geladen van YouTube en plaatst mogelijk cookies. Wil je deze inhoud bekijken?

Wat voorafging. In Nederland zijn op dit moment meer delinquenten dan cellen en cipiers. PVV-staatssecretaris Coenradie lanceerde daarom het plan om gevangenen twee weken eerder naar huis te sturen. De PVV-leider reageerde direct via het Musk-medium: ‘No way!’ Daarop trok Coenradie haar voorstel in. Maar er gebeurde nog meer. Er zou door een briesende Wilders met deuren geslagen zijn en zelfs met ontslag zijn gedreigd als Coenradie geen ander voorstel wilde verzinnen. En … er zou zelfs een schreeuw zijn gehoord!

Op de persconferentie begint de premier met een mededeling over de intensivering van de samenwerking met het Verenigd Koninkrijk en gaat hij in op de zo belangrijke Actieagenda Integratie. Maar de journalisten vinden de schreeuw interessanter. En de journalisten bepalen wat wij als luisteraars graag willen weten.

Journalist
Wilders zou geschreeuwd hebben tegen Conradie. Wat vindt u daarvan?

De premier zegt niet: ‘Wat jammer dat u niet ingaat op mijn punten.’ Hij denkt misschien ook dat de mensen in dit land graag iets willen horen over zo’n ruzie, of durft zich niet te verzetten tegen deze opvatting over journalistiek. Maar waarom zegt hij niet direct: ‘Ik ga niet in op geruchten over een partijinterne ruzie, en spreek met u verder wanneer er een voorstel ligt om het cellentekort op te lossen.’? Dat lukt helaas niet direct.

Premier
Nee, maar dat zijn allemaal speculaties die ik misschien wel of niet gelezen heb. Maar daar ga ik allemaal niet op in.

Journalist
Maar ik kan me voorstellen, dat schreeuwen, dat u dat sowieso geen goed idee vindt?

Premier
In zijn algemeenheid helpt het enorm als we met enig respect met elkaar omgaan. Maar nogmaals, ik was er niet bij. Dus ik ga er ook helemaal niets over zeggen.

De premier noemt de berichten over de schreeuw speculaties, en laat – merkwaardigerwijs – in het midden of hij de speculaties gelezen heeft. Ook het ‘nogmaals’ is opmerkelijk. Want de premier heeft dit nog niet eerder gezegd. Maar het meest opmerkelijk is de argumentatie: ik ga er niets over zeggen want ik was er niet bij. Dus bij een volgende ruzie waar hij wél bij is ..?

Journalisten zijn kennelijk erg bezorgd om de persoonlijke verhoudingen, want de ondervraging gaart verder.

Journalist
Meneer Schoof, heeft u contact gezocht met mevrouw Coenradie?

Premier
Ja.

Waarom zegt de premier niet dat hij niet ingaat op de contacten binnen zijn kabinet, en dat hij graag antwoord wil geven op vragen over kabinetsplannen? Nu kan hij niet anders dan verder de fuik in zwemmen.

Journalist
En?

Premier
Nou, vooral gezegd dat ik alle vertrouwen in haar heb. Dat leek me het juiste om te doen.

En nog is het niet genoeg. We gaan weer terug naar berichten in de media.

Journalist
Dus u gelooft ook wel wat er in de media stond?

Premier
Nou ja, ik lees in ieder geval die berichten. Die moet zij ook gelezen hebben. Dan kan je er minimaal niet vrolijk van worden als dat over je in de krant wordt geschreven. En daarom heb ik even contact met haar gezocht en gemeld dat wat mij betreft er alle vertrouwen is. En dat ik hoop dat ze snel met een plan komt richting de ministerraad.

Daarna blijft de journalist doorvragen over hoe dat gesprek verliep, met maar liefst vier vragen en antwoorden, waarna de journalist concludeert:

Journalist
Oké, u belt uw staatssecretaris op naar aanleiding van berichtgeving. En u zegt een beetje sec: ik wil even zeggen dat ik alle vertrouwen in je heb. Zonder dat je vervolgens het gesprek aangaat: wat is daar gebeurd?

Premier
Nee, maar het was echt heel kort. Het was overigens een app-contact om heel precies te zijn. Dus het was echt een heel kort contact.

Verbazing onder de journalisten. Het ging alleen om een appje?! De premier probeert er nog wat van te maken door te zeggen dat die ook hartverwarmend kunnen zijn. We komen nu dicht bij een bepaald genre talkshow.

Gelukkig komt dan eindelijk na nog veel heen en weer gepraat toch een verrassend stevig antwoord van de premier. Dit had al het antwoord kunnen zijn op de openingsvraag van de journalist. (Wat vindt u van de schreeuw van Wilders?)

Premier
Deze mediaberichtgeving draagt niet bij aan een klimaat waarin je met elkaar bezig bent om problemen op te lossen. En elkaar af en toe ook wat gunt. Tegelijkertijd, ik ga niet over interne partijdynamieken in partijen. Ik ga wél over mijn kabinet.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Confuc, journalistiek, politiek, taalbeheersing

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sara Mychkine • Mijn moeder droomde niet

De tranen van mijn moeder zou iedereen moeten huilen, dushi,
de tranen van de wanhoop, de hikkende revolte die werd
verzwegen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

FEBR. ’55

Reeds weken ligt de sneeuw met opgetrokken lippen
te krimpen in de wind, te drogen aan zijn dorst. [lees meer]

Bron: Spinroc en andere verzen, 1958

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

1 februari 2026

➔ Lees meer
11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

31 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1968 Agata Kowalska-Szubert
sterfdag
1937 Jozef Vercoullie
1955 Gerlach Royen
➔ Neerlandicikalender

Media

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

31 januari 2026 Door Fleur Speet Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d