• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Dronemuur

26 oktober 2025 door Ewoud Sanders 2 Reacties

Het zou me niet verbazen als dronemuur ergens wordt uitverkozen tot Woord van het Jaar. Het is geen mooi of aantrekkelijk woord, maar dat zijn Woorden van het Jaar zelden. Criteria die zwaarder wegen zijn frequentie en relevantie.

Daarmee zit het wel goed. De afgelopen tijd was dronemuur vrijwel dagelijks te lezen en te horen. Dat komt natuurlijk doordat er nu doorlopend drones in West-Europa worden gesignaleerd, onder meer boven vliegvelden. Wat die drones bovenal aantonen is hoe zwak het is gesteld met de Europese defensie. Neerhalen lukt niet of nauwelijks. Daardoor kan niet definitief worden vastgesteld waar die drones vandaan komen. Hoogstwaarschijnlijk uit Rusland, maar uit diplomatieke overwegingen houdt men een slag om de arm. De oplossing wordt wel alvast aangedragen: een dronemuur.

Weerstand

Helemaal nieuw blijkt dat woord niet te zijn. ‘De Baltische staten, Noorwegen, Polen en Finland gaan een “dronemuur” oprichten om de buitengrenzen te beschermen “tegen provocaties van onvriendelijke landen”’, meldde NRC in mei 2024.

Dronemuur is een vertaling van drone wall. Ook dat begrip maakt pas opgang sinds 2024. Wel is het woord drone een stuk ouder. Tot mijn verbazing blijkt het al sinds 1936 te bestaan. Volgens de Oxford English Dictionary, een zeer gezaghebbend naslagwerk, werd het toen door de Amerikaanse marine gebruikt voor een onbemand vliegtuig, ook wel een robot plane genoemd, dat met radiosignalen werd aangestuurd. Vanaf 1946 wordt er volgens dit naslagwerk geschreven over drone boats en sinds 2002 over hobbydrones. Daarmee bedoel ik die vliegende objecten met vier propellers.

Wat mij zo verbaast is de weerstand die het woord dronemuur oproept. Ik heb al verschillende mensen horen zeggen dat het eigenlijk geen goed woord is, want nee, het is geen muur. Bovendien zou het begrip muur de indruk kunnen wekken dat je er álle drones mee kunt tegenhouden, wat overduidelijk niet het geval is.

Debuut

En inderdaad, een dronemuur is geen fysieke muur. Maar het IJzeren Gordijn was ook geen echt gordijn en de Koude Oorlog creëerde niet werkelijk een lage temperatuur. Sowieso kun je geen muren in de lucht bouwen, hooguit netten spannen, maar daar vliegen die drones makkelijk overheen. Het gaat hier vanzelfsprekend om een figuurlijke muur, net als de betaalmuur.

De vraag is nu of het woord dronemuur het zal redden. Ik denk ’t wel, juist vanwege de duidelijke beeldspraak, maar je ziet dat politici en specialisten al op zoek zijn naar alternatieven. Zoals het woord counterdronesysteem. Begin deze maand debuteerde dat in de Tweede Kamer, samen met dronemuur. In een Kamerdebat zei iemand van de ChristenUnie toen: ‘Minister Brekelmans heeft eerder aangegeven dat Nederland lead nation wil zijn rond drones en counterdronesystemen. Dat is mooi. Hoe wordt Nederland betrokken in zowel het NAVO-initiatief als in het Europese initiatief? Wat doen we in de tussentijd? Rusland gaat echt niet nog drie jaar wachten voordat wij onze Europese dronemuur op orde hebben. Wat doen we in de tussentijd?’

Heel veel praten, voorspel ik. En dat terwijl de dronevrees toeneemt. Ook dat woord maakte inmiddels z’n debuut.

Dit stukje is eerder gepubliceerd in Argus.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: taalbeschouwing, taalverandering, woordbetekenis, WoordHoek

Lees Interacties

Reacties

  1. Nicoline van der Sijs zegt

    26 oktober 2025 om 13:55

    Al in 1935, Rotterdamsch nieuwsblad, misschien net iets anders maar wel een voorloper: Een zweefvliegtuig met hulpmotor. Er zijn sportvliegers in het bezit vaneen vliegbrevet A, die dit alleen gebruiken om zoo nu en dan eens een vluchtje om het vliegveld te maken, ten einde hun vliegvaardigheid te on derhouden. Ook zijn er vele zweefvliegers, dia overgaan tot het motorvliegen, omdat het hun niet past zooveel tijd te besteden om slechts eventjes te kunnen zweven in clubver band, dan wel omdat er geen geschikt zweef terrein inde nabijheid van hun woonplaats aanwezig is. Voor beide categorieën zou de *Drone*, het zweefvliegtuig met boven den vleugel gemonteerden motor, een uitkomst kunnen zijn.

    Beantwoorden
  2. Mathieu Moons zegt

    31 oktober 2025 om 11:28

    ¨Hoogstwaarschijnlijk uit Rusland¨
    Houd de politiek maar buiten de taalkunde. De drone is al geruime tijd wereldwijd in gebruik. De joystick is een dodelijk wapen, net als het mobieltje. Wie achter de inzet zit, is een zoekopdracht voor andere disciplines.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Edwin Fagel • Ik antwoord de conducteur goedenavond

Ik antwoord de conducteur goedenavond
zoals ik amen antwoord op de hostie
ik volg de structuren van de samenleving
ik houd me aan de regels.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

SNOETJE

Een snoetje van ontroering, een snoetje van ontrouw.

Bron: Barbarber, september 1969

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1901 Pierre Boyens
sterfdag
1891 Jan Beckering Vinckers
1933 Johan Kern
1951 Jacoba van Lessen
2024 Erik Brus
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
Elise de Vos – Van alles de laatste

Elise de Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d