• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
    • Chris van Geel
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Fijn bladerboek van een unieke taalcultuur

9 februari 2016 door Marc van Oostendorp Reageer

Door Marc van Oostendorp

Vandaag is een dag voor ongecompliceerd chauvinisme: wat hebben we toch een bijzondere taalcultuur, in Nederland en, vooruit, ook een beetje in Vlaanderen. Er valt van alles te mopperen over van alles en nog wat: de afwezigheid van een regelmatig tv-programma is over taal. Het feit dat er nog geen breed wereldwijd aanbod aan gratis Nederlandse les via internet is. De vreemde manier waarop sommige collega’s naar popularisering kijken. (Een bepaald type geleerde meent zich geen goede geleerde als hij niet af en toe iets denigrerends zegt over populariserend werk.)
Affijn, er zijn gelukkig ook veel mooie zaken.
Ik maak me sterk dat er geen taalgebied ter wereld is waar de taalontwikkelingen zo nauwkeurig worden bijgehouden als bij ons. Op allerlei websites en tal van Twitter-accounts wordt ieder nieuwtje dat zich voordoet – het verschijnen van een dissertatie over de grammatica van het Oud-Tochaars, het uitdelen van een debatprijs aan scholieren, een buitenlands parlement dat een minderheidstaal verbiedt – meteen gemeld en geanalyseerd. Geef mij een land waar méér mensen op de hoogte worden gebracht als blijkt dat de premier de politicus is die de meeste clichés gebruikt.

Rock

En nu is er dan ook een boek: Taal in 2015 – uitbundig en vrolijk vormgegeven en aantrekkelijk en boeiend geschreven door de twee hoofdredacteuren van het woordenboek, Ton den Boon en Ruud Hendrickx, en het onversaagde duo aanstormende taalkundigen van het weblog De taalpassie van Milfje, Sterre Leufkens en Marten van der Meulen.

Het is een fijn bladerboek, waarin allerlei hoogtepunten nog eens op een rijtje worden gezet en tegelijkertijd in een wat bredere context wordt gezet. De oratie van Federico Gobbo nodigt uit om iets meer te vertellen over de jongerencultuur rond het hedendaagse Esperanto. De constatering dat er ook nu weer leenwoorden uit het Engels zijn gekomen voert Ton den Boon tot een mini-essay over wat er in 1965 bij ons is aangespoeld: act, aftershave, evergreen, fake, junkie, rock en nog zo wat woorden.

Taal in 2015

Wat het boek echt bijzonder maakt, is de ruime aandacht voor de taalwetenschap. Het zijn weliswaar allemaal korte stukken, maar er komt heel veel aan de orde: van het Ig Nobel-waardige onderzoek van Mark Dingemanse naar huh?, via het onderzoek van Griet Coupé naar werkwoordsclusters tot aan dat van Maarten van Leeuwen naar de stijl van de toespraken van Geert Wilders.
Want dat is een andere wonderlijke eigenschap van de Nederlandse cultuur. Er staan misschien geen tienduizenden meisjes te gillen langs de kant van de straat als Koen Sebregts voorbij komt om zijn theorieën over de r te ontvouwen, maar een zeker publiek wordt toch doorlopend op zijn wenken bediend over taal.
En dat betekent dan weer dat er steeds meer talent kan bovendrijven. De vier auteurs zijn daar voorbeelden van – een soort specialist dat je, verbeeld ik me, elders niet zo snel hebt: mensen die weten waar ze het over hebben en tegelijkertijd een publiek kunnen bedienen. Taal in 2015 is een uniek boek – geniet ervan.
Ton den Boon, Ruud Hendrickx, Sterre Leufkens en Marten van der Meulen. Taal in 2015. Utrecht/Antwerpen: Van Dale. Bestelinformatie van de uitgever.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: recensies, taalnieuws, Van Dale

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Hans Lodeizen • je hebt me alleen gelaten

en ofschoon jij de enige was die
niet omkeek, wist ik toch dat jij
de enige was die mij herkende de enige die
zonder mij niet kan leven

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Vlaggetjes

Rozen zijn niet zoo schoon als uwe wangen,
tulpen niet als uw bloote voeten teer

Bron: Jacob Israël de Haan

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 mei 2026: voorjaarsbijeenkomst E. du Perrongenootschap

2 mei 2026: voorjaarsbijeenkomst E. du Perrongenootschap

13 april 2026

➔ Lees meer
19 juni 2026: Tiende Indische Letteren-lezing

19 juni 2026: Tiende Indische Letteren-lezing

13 april 2026

➔ Lees meer
25 april 2026: Presentatie Achter zich de grote dromen

25 april 2026: Presentatie Achter zich de grote dromen

12 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1941 André Hanou
sterfdag
1962 Pierre Ritter
1973 Gerrit Kuiper
2016 René Felix Lissens
➔ Neerlandicikalender

Media

Ted van Lieshout | Het Grote Gebeuren 2026

Ted van Lieshout | Het Grote Gebeuren 2026

12 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met dichter Sophia Blyden

In gesprek met dichter Sophia Blyden

12 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Abdelkader Benali en Marita Mathijsen over Aagje Deken en Betje Wolff

Abdelkader Benali en Marita Mathijsen over Aagje Deken en Betje Wolff

11 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d