• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
    • Chris van Geel
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Babel digitaal

12 juni 2021 door Jan Renkema Reageer

Onbegrip begrepen
40 taalfilosofische gesprekken over communicatie (deel 6)

Waarin de mythe van de Toren van Babel in een eigentijds jasje wordt gestoken en duivels vrij spel krijgen, maar waarin ook de deur op een kier wordt gezet om miscommunicatie tegen te gaan. (In de zomerserie Onbegrip begrepen: 40 taalfilosofische gesprekken over communicatie; deel 6)
Gerd Altmann, 2016. Bron: Pixabay

– Hier is mijn poging voor een hedendaagse Toren van Babel. Je bracht me zelf op het idee, toen je in een eerder gesprek over onbegrip over bubbels begon.

De Toren van i-Bubbel

Ooit werd op de hele aarde één enkele taal gesproken. Toen de mensen steeds meer wilden communiceren, ontwikkelden ze een digitaal informatiesysteem van bits en bytes. En ze vestigden zich daarin, achter eigen vensters, windows geheten. Ze zeiden tegen elkaar: ‘Laten we van silicium chips maken voor bestanden in mega, giga, tera en peta.’ De bestanden stapelden ze op in datacenters, met bekabeling ertussen. Ze zeiden: ‘Laten we een netwerk maken, een internet, met satellieten die tot hoog in de hemel reiken. Dat zal ons doen voortleven in www, en dan zullen we nooit uitgelogd zijn bij elkaar.’

Maar toen daalde de provider af uit de Cloud om te kijken naar het kosmische wereldweb dat de mensen aan het bouwen waren. Dit is één volk en ze hanteren allemaal hetzelfde systeem van enen en nullen, dacht de provider, en wat ze nu doen is nog maar het begin. Alles wat ze verder nog van plan zijn, ligt nu binnen hun bereik. Hebben ze dan niets geleerd daar vroeger in Babel? Laten we naar hen toegaan, en spraakverwarring onder hen teweegbrengen, zodat ze elkaar niet meer verstaan. Ik zal verbale oorlogen ontketenen op hun zogenaamde ‘sociale’ media. Ik zal hun overleggingen verpixelen in Zoom, Microsoft Teams en Google Meet. Ik zal hun eenzaamheid vergroten in bingewatching. En de provider werd nog bozer dan vroeger in Babel. Via geheime algoritmes zorgde hij ervoor dat alle mensen opgesloten bleven in echokamers, met deuren die alleen toegang gaven tot fabeltjesfuiken. Hij liet zelfs digitale informatie verworden tot alternatieve feiten in fake news en nepvideo’s in deep fake. Daarna liet hij zijn duivels vrij spel voor hacking raids in datacenters en satellietsystemen.

Na zoveel woede kreeg de provider medelijden met de mensheid, en hij sprak: ‘Vroeger leefden de mensen in de verwarring van Babel, en heb ik vanuit Babel de mensheid fysiek verspreid over de hele aarde. Nu leven de mensen in hun eigen Bubbel, in de i van isolement. Ik ben te ver gegaan. Maar mijn naam is provider! Mijn naam betekent: “Ik zal voorzien.” Ik voorzie open ruimten tussen de een en de ander, om die te betreden.’

– Haha, dank je. Wel wat langer dan het origineel, maar de samenleving is ook ingewikkelder geworden. Wat bedoel je eigenlijk met die ‘open ruimten tussen de een en de ander’, en dat we worden uitgenodigd om die te ‘betreden’?
– Haha, maar jij bent eerst aan de beurt. Ik zou de Babelmythe moderniseren. En jij zou een alledaags voorbeeld geven van wat jij meemaakt in miscommunicatie.
– Oké, de volgende keer dan.

Deze serie verschijnt op maandag, donderdag en zaterdag in de zomermaanden. Commentaar is uiteraard bijzonder welkom. Reacties worden verwerkt in een mogelijk vervolg op deze serie.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: communicatie, Onbegrip begrepen, taalfilosofie

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Johan van Heemskerck • Gedicht, dat de meisjes hun tijd niet moeten laten verloren gaan

Verharde Herderinnen,
Die noch het smeken noch de klacht,
Van uw getrouwe Herders acht,
Afkerig van het zoete minnen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Vlaggetjes

Ik lag in het hooi,
de hemel was mooi

Bron: Jacqueline E. van der Waals

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

30 april 2026: Kampliteratuur van Charlotte Delbo

30 april 2026: Kampliteratuur van Charlotte Delbo

25 april 2026

➔ Lees meer
16 mei 2026: Hommage In de Knipscheer

16 mei 2026: Hommage In de Knipscheer

22 april 2026

➔ Lees meer
15-16 October 2026: LiME Conference on Language Variation (LiCLA 2)

15-16 October 2026: LiME Conference on Language Variation (LiCLA 2)

21 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1950 Corrie Joosten
sterfdag
1981 Wim Buitendijk
➔ Neerlandicikalender

Media

In gesprek met literaire duizendpoot Jonathan Van Der Horst

In gesprek met literaire duizendpoot Jonathan Van Der Horst

22 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
The perks of literature – with Jeroen Dera

The perks of literature – with Jeroen Dera

22 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Joke van Vliet

In gesprek met auteur Joke van Vliet

20 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d