• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Vampieren zingen, vampiers bezingen

4 augustus 2025 door Marc van Oostendorp 1 Reactie

Vampieren. Bron: Animalia

Een van de eigenaardigheden van het Nederlands is dat het verschillende manieren heeft om een woord in het meervoud te zetten. De twee belangrijkste zijn –s en –en: je zegt kantons, maar japonnen. Daarnaast zijn er nog wat echt uitzonderlijke vormen zoals –eren in kinderen, maar -s en -en worden allebei ook wel voor geheel nieuwe woorden gebruikt. Die achtervoegsels zijn productief, zeggen taalkundigen dan.

Nu zijn er ook woorden die allebei de meervouden toestaan. In sommige gevallen is er dan een verschil in betekenis of een verschil in stijl. Portiers zijn mensen, portieren zijn deuren. Vaders zijn huis-tuin-en-keukenmannen bij wie de dochter altijd kan komen vragen als moeder iets niet goed vindt, vaderen zijn eerbiedwaardige heren uit het verleden.

Maar er zijn ook woorden waar het niet lijkt uit te maken: vampiers is hetzelfde als vampieren, directeurs als directeuren. Mensen gebruiken die vormen ook soms allebei door elkaar. Al blijkt het toch ook weer niet helemaal blij te zijn, zoals blijkt uit nieuw onderzoek van mijn Nijmeegse collega’s Tim Zee, Louis ten Bosch en Mirjam Ernestus.

Probleem

De drie laten aan de hand van een grote verzamelingen in het Nederlands geschreven teksten zien dat het volgende woord ertoe doet. Als het woord begint met een beklemtoonde lettergreep (zoals zingen) dan kiezen ze vaker voor de –en-vorm dan als het begint met een onbeklemtoonde lettergreep (zoals bezingen). ‘Vampiers zingen een vrolijk lied’ of ‘Vampiers bezingen de lente’: het zijn allebei zinnen waarop weinig valt aan te merken, maar de eerste constructie wordt relatief vermeden door veel sprekers en schrijvers.

De reden, schrijven Zee en de zijnen, is waarschijnlijk dat vampiers zingen twee beklemtoonde lettergrepen onmiddellijk na elkaar heeft: piers, zing. Mensen hebben een voorkeur voor wat meer afwisseling, en vooral zetten ze liever niet twee klemtonen onmiddellijk achter elkaar – misschien omdat een beklemtoonde lettergreep vooral wordt herkend doordat hij wat langer, wat hoger, wat intenser klinkt dan de buurlettergrepen. En dat werkt natuurlijk niet als die zelf ook klemtoon hebben. Bij vampiers bezingen staat er een onbeklemtoonde lettergreep tussen de twee klemtonen, en dan is er dus geen probleem.

Pauze

Dit vermijden van twee klemtonen naast elkaar is niet iets wat de meeste mensen bewust doen. Wie een toespraak over vampieren houdt, denkt niet na over de klankvorm van het werkwoord dat volgt. Maar er is kennelijk een mechanisme dat ervoor zorgt dat als we een keuze hebben, we beklemtoonde lettergrepen uit elkaar houden.

Overigens doen de onderzoekers in hun artikel ook verslag van een experiment waarin ze mensen probeerden actief te laten kiezen tussen de twee vormen. Ze gaven een zin als ‘de vampier zingt in het bos’ (ik verzin het voorbeeld nu even zelf, voor de gezelligheid) en vragen die in het meervoud te zetten.

Op deze manier kon het effect niet worden aangetoond. Noch in een schriftelijke, noch in een mondelinge test hadden mensen nu een duidelijke afkeer van vampiers. Maar dat komt mogelijk, zeggen de onderzoekers, doordat mensen, al dan niet in gedachte, de neiging hadden om een pauze te leggen na het onderwerp als het zo uitkwam. En door die pauze lagen de beklemtoonde lettergrepen alsnog niet naast elkaar.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: fonologie, morfologie, taalkunde

Lees Interacties

Reacties

  1. Anneke Neijt zegt

    4 augustus 2025 om 08:29

    Vampier heeft de klemtoon toch op de eerste lettergreep? Ritmisch is voor mij “Vampiers zingen” prima. Het mag overigens ook “Vampiers bezingen” zijn, want twee onbeklemtoonde syllaben naast elkaar is ritmisch gezien eveneens prima. Misschien heeft vampier een wisselende klemtoon, net als carnaval?

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan van der Noot • Sonnet

“Gelukkig is die een vat zo vol eren,
Wijsheid, verstand en deugd aanschouwen mag,
Maar zalig hij, die heur nog trouwen mag.’

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Een huis met 1 kraan
Een bos van 1 boom

Bron: Barbarber, december 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

24 maart 2026: Inauguration de la Chaire Isabelle de Charrière

24 maart 2026: Inauguration de la Chaire Isabelle de Charrière

13 maart 2026

➔ Lees meer
15 maart 2026: Documentaire The World Behind Words

15 maart 2026: Documentaire The World Behind Words

13 maart 2026

➔ Lees meer
17 april 2026: Tiele-dag ‘Van middeleeuwers tot millennials’

17 april 2026: Tiele-dag ‘Van middeleeuwers tot millennials’

11 maart 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1985 Wytze Hellinga
➔ Neerlandicikalender

Media

Hoe leer je het beste een taal?

Hoe leer je het beste een taal?

14 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
15 maart 2026: Documentaire The World Behind Words

15 maart 2026: Documentaire The World Behind Words

13 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Taaldinge

Taaldinge

13 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d