• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Mattie

20 december 2025 door Marc van Oostendorp Reageer

Het is al bijna dertig jaar geleden dat René Appel voor het eerst onderzoek deed naar een fenomeen dat nu meestal wordt aangeduid als straattaal of jongerentaal – de vrolijke mengeling van invloeden uit allerlei talen die vooral onder jongeren in de steden circuleert. In het begin werd dat ook wel smurfentaal genoemd, omdat sommige mensen dachten dat die straattaal ongeveer zo armoedig was als de taal der witgemutste blauwen. Die term werd dan ironisch gebruikt, maar straattaal was geloof ik gebruikelijker onder de jongeren zelf en lijkt me nu de meest bekende term. Als pubers uit Winterswijk of Schoonhoven me vragen willen stellen over het fenomeen, duiden zij het meestal aan met straattaal.

Een van de bijzondere aspecten van die straattaal is dat het voor de overgrote meerderheid van de gebruikers tot een bepaalde fase van hun leven lijkt te behoren. De jongeren uit die eerste onderzoeken aan het eind van de twintigste eeuw hebben waarschijnlijk inmiddels allemaal een baan en een gezin – als de kinderen al niet zijn uitgevlogen, en ze gebruiken die straattaal niet meer. Konden we maar terug naar die tijd om degenen die zich toen zorgen maakten te waarschuwen: nee, die straattaalgebruikers zitten hier niet hun hele leven aan vast.

Vriend

De meeste woorden uit die tijd zijn inmiddels dan ook volkomen verdwenen. Straattaalwoorden zijn er typisch voor de incrowd en zodra buitenstaanders ze kennen, moeten ze veranderen. Bovendien zijn er onder jongeren natuurlijk talloze incrowds. Sommige woorden, zoals patta en doekoe hebben weliswaar het woordenboek gebruikt, en ze zijn ook breed bekend, ook onder hedendaagse jongeren, maar dat lijkt me nog iets anders dan dat ze ook serieus worden gebruikt. In Suriname is het misschien anders (het zijn allebei van oorsprong Surinaamse woorden), maar in Nederland of Vlaanderen lijken me het eerder emblemen van straattaal. Als iemand over die taalvorm begint moet je patta! en doekoe! roepen. Er is al sinds 2004 ook een ‘streetwearmerk’ dat patta heet, daar kennen mensen het misschien ook van.

Mattie lijkt me de uitzondering, de belangrijkste gift van de straattaal aan de rest van het Nederlands, degene die nu al enkele decennia beklijft. Ook op de basisschool in Zeist kennen ze het. Mijn dochter Nene zegt zelf liever bestie of bie-ef-ef tegen al haar vriendinnen, maar dat je iemand je mattie noemt is ook volkomen geaccepteerd. Het was misschien ook wel het warmste woord uit die taal, en bovendien heeft het een haakje aan ander Nederlands: als ik Nene vraag wat mattie betekent zegt ze ‘maatje’, alsof die twee woorden inderdaad iets met elkaar te maken hebben.

Ook daarvoor zou je eigenlijk 25 jaar terug in de tijd moeten reizen, om de mensen uit die tijd te vertellen dat het belangrijkste dat er over zou blijven uit die taal waarover ze zich zo druk maakten, een woord voor een vriend was.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: sociolinguïstiek, straattaal, taalkunde, taalverandering

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem de Mérode • De visch

De vis was giftig, ik moet sterven.
De vis groeit in mij, ik verminder.
Zijn bek bijt en zijn vinnen steken.
Ik ving de vis, de vis ving mij.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

28 februari 2026: Lezing Die Wrede Een met die Rode Baard en sy viervoetige jambes

28 februari 2026: Lezing Die Wrede Een met die Rode Baard en sy viervoetige jambes

22 februari 2026

➔ Lees meer
6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

20 februari 2026

➔ Lees meer
15-17 april 2027: Achter de verhalen

15-17 april 2027: Achter de verhalen

20 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
2022 Stijn De Paepe
➔ Neerlandicikalender

Media

De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Safae el Khannoussi Translation Project

Safae el Khannoussi Translation Project

21 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

20 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d