• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Gulden legende, deel II

16 februari 2012 door Willem Kuiper Reageer

 

 

7 februari j.l. werd te Leuven, België het tweede deel gepresenteerd van de tweedelige kritische editie van de oudste Middelnederlandse vertaling, geredigeerd door de Hernse kartuizer Petrus Naghel (gest. 1395) die in 1357 deze vertaling voltooid zou hebben. Petrus maakte gebruik van een handschrift van de Legenda aurea dat zijn broer voor hem in Bourgondië gekocht zou hebben.

    De autograaf van Naghels vertaling is vermalen door de tand des tijds. Het oudste compleet overgeleverde handschrift dateert van omstreeks 1400 en wordt bewaard in de Koninklijke bibliotheek te Brussel onder signatuur 15140. Dit perkamenten handschrift is bijzonder zorgvuldig geschreven door één kopiist in een taal die niet veel afgeweken zal hebben van die van het origineel, en dat vervolgens werd gecollationeerd en gecorrigeerd. Er is een ouder papieren handschrift, dat kort na het verschijnen van de vertaling gemaakt zal zijn en dat nu bewaard wordt in Brugge, Sint Janshospitaal z.s. Helaas is dit merkwaardige handschrift onvolledig. Dan is er nog een derde handschrift, Stockholm, Kungliga biblioteket, A 159, dat ongeveer even oud is als het Brusselse handschrift en dat geschreven werd in het zuidwesten van Vlaanderen.
    Deze editie is gebaseerd op het Brusselse handschrift. Waar dit handschrift onjuist is, werd teruggegrepen op het Brugse en / of Stockholnse handschrift, waar de tekst onduidelijk is. wordt de brontekst geciteerd in de recente editie van Giovanni Paolo Maggioni. De editie bevat geen woordverklaring als het Middelnederlandsch Woordenboek online raadpleegbaar op de website van het INL te Leiden, dit woord kent.
    Dit tweede deel bevat de legenden 71 [Van sinte Urbane paus] tot en met 174 [Vander wiinghen der kerken], dat zijn de legenden in het boek worden samengevat als “De tijt der pelgrimagien”. Een pdf van het eerste katern, om een indruk te krijgen van hoe het boek eruit ziet, vindt u hier (een pdf van het omslag vindt u hier). Hierin kunt u een van mijn favoriete legenden vinden: Van sente Petronillen [72], die verhaalt over de dochter van de apostel Petrus. Had de apostel Petrus een dochter?, hoor ik u vragen. Ja! Gedurende de Middeleeuwen wel, en zij was nog heel mooi ook. Ga maar lezen, en als u het uit heeft, zult u begrijpen waarom de Gulden legende, die zowel door de Reformatie (de hele santenkraam) als door de Contrareformatie verketterd werden, uitgegeven moesten worden.
    Om meer dan één reden is er door de editeurs voor gekozen om eerst deel II met het leeuwendeel van de legenden te publiceren. Als alles volgens plan verloopt, zal in de loop van het volgend jaar het eerste deel verschijnen met daarin de legenden 1-70, de inleiding en een register op de eigennamen.

Gulden legende. De Middelnederlandse vertaling van de Legenda aurea door Petrus Naghel. Uitgegeven naar handschrift Brussel, Koninklijke Bibliotheek , 15140 door Amand Berteloot, Geert Claassens en Willem Kuiper. Turnhout [Brepols] 2011. 621 p. € 120. (€ 195 voor beide delen indien besteld voor 31 mei 2012: info@brepols.net )

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Gulden legende, Legenda aurea, Pas verschenen

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Frans Buyle • Anders

Het was anders. De wind
was anders van toon.
Ik vroeg de weg: het kind
aarzelde ongewoon.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

BERICHT HOE WE ZITTEN

Adem zien te halen
is het enige en
kijken of er geen paard aan komt.
 

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

25 augustus 2025: Het Colloquium Neerlandicum 2025

25 augustus 2025: Het Colloquium Neerlandicum 2025

23 juni 2025

➔ Lees meer
19 september 2025: Laatzomer Conferentie NDN

19 september 2025: Laatzomer Conferentie NDN

22 juni 2025

➔ Lees meer
2 juli 2025: Boekpresentatie ‘Een nieuw geluid’

2 juli 2025: Boekpresentatie ‘Een nieuw geluid’

21 juni 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1934 Dirk Bakker
sterfdag
1991 Karel Meeuwesse
➔ Neerlandicikalender

Media

Hoe je taal maakt en hoe taal je raakt

Hoe je taal maakt en hoe taal je raakt

22 juni 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De structuur van wetenschappelijke artikelen

De structuur van wetenschappelijke artikelen

21 juni 2025 Door Marc van Oostendorp 1 Reactie

➔ Lees meer
Het culturele landschap van Frits van Oostrom

Het culturele landschap van Frits van Oostrom

19 juni 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d