• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Borrelpraat

9 mei 2014 door Reageer

Door Bart FM Droog

’t Is grappig om bij het verstrijken van de jaren te merken hoe elke nieuwe generatie niet verder kijkt dan de eigen navel. Zo verscheen op 7 mei 2014 in NRC Next een artikel van – nomen est omen – Daan Borrel: “Poëzie is nu meer in your face“. (1)

Zij schrijft daarin “Net als hun publiek, worden poëzie-evenementen steeds groter, jonger en hipper. Frisse initiatieven en samenwerkingen schieten uit de grond – het liefst in de vorm van een toegankelijk festival. Drank, muziek, sfeer en het ‘attenden’ op Facebook is minstens zo belangrijk als de voorgedragen poëzie. (….) De van oudsher hogere en afgezonderde kunsten – na literatuur nu ook de poëzie – vieren hoogtij.”

Aan het woord komen enkele ‘jonge’ dichters en organisatoren die allemaal denken dat met hun indaling in het literaire leven dat leven begon. Zo claimt de huidige Lowlands-directeur Eric van Eerdenburg dat hij iets revolutionairs doet door poëzie op het festival te programmeren – hij weet kennelijk niet dat Lowlands-oprichter Willem Venema al in 1995 dichters aldaar boekte en dat in de jaren 1998-2003 vele auteurs op Lowlands voordrachten verzorgden – van Jean Pierre Rawie tot Serge van Duijnhoven.

foto: Willem Venema, 2012
© Henk Veenstra, www.henx.nl


Nog grappiger is het om te lezen wat Gaston Franssen (1977), assistent hoogleraar Nederlandse letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam, zegt: “De poëzie zelf is niet hipper geworden, maar de beeldvorming om poëzie heen is veranderd. De poëziekritiek verkeerde lange tijd in een impasse en wordt nu ingehaald door een andere, bredere en – naar mediamaatstaven gemeten – effectievere vorm van media-aandacht.”

Weet Franssen dan niet dat in de jaren 1950-2000 in de media (kranten, weekbladen, radio en televisie) structureel méér en breder over poëzie (dichters, bundels en evenementen) bericht werd dan tegenwoordig? Immers: het bereik van kranten en tijdschriften is nu minder dan toen. Literatuurprogramma’s op de radio zijn naar nauwelijks beluisterde zenders verbannen. En de televisiewereld is zo versnipperd dat je je serieus kan afvragen wat tegenwoordig de effectieve meerwaarde van tv-aandacht voor poëzie is.

Daar komt dan ook nog eens bovenop dat promotie middels het veelgeprezen Facebook vooral uit het preken voor eigen, besloten parochie bestaat. Wat daar nu zo goed aan is – je ne sais pas. Internet, dat heeft wezenlijke veranderingen bewerkstelligd – maar Facebook, nee – da’s slechts een detail.

Maar, belangrijker en leerzamer, is dat het jeugdige navelgestaar niet nieuw is. Zo leek het jarenlang of het literaire klimaat in Groningen eerst aarzelend rond 1925 begon en pas na 1930 doorpakte – omdat de literaire geschiedschrijvers Ab Visser en Reinold Kuipers toen zelf als schrijver actief werden. Het lopende Nederlandse Poëzie Encyclopedie-onderzoek leert dat er ook vóór 1925 sprake was van een geanimeerd literair klimaat in de Groninger provinciehoofdstad: Visser en Kuipers waren toen simpelweg te jong om dat te weten én ze konden het waarschijnlijk ook niet weten, omdat ze niet de beschikking hadden over www.delpher.nl.

Datzelfde geldt voor de ‘revolutionaire’ Vijftigers, de misleide Zestigers, de overmoedige Zeventigers en lachwekkende Negentientachtigers en Negentigers – waartoe ik mezelf reken. Jong waren we, en onnozel. En we hadden geen weet dat alles wat we deden al eerder gedaan was – en vaak zelfs beter.

(1). Het artikel is legaal te downloaden op de NRC-site à € 0,10:
http://www.nrc.nl/next/van/2014/mei/07/poezie-is-nu-meer-in-your-face-1375364

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 20e eeuw, 21e eeuw, letterkunde, Nederlandse Poëzie Encyclopedie, NPE, poëzie

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

E. du Perron • Reisverhaal

De ander, die dikwijls sprak over de dood,
roemde de natuur, doorzocht alle hoeken,
en ademde diep; de een las in boeken
gedachten van derden, zijn dagelijks brood.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

LEER DER PROPORTIËN

Het teentje maan dat gisteren te klein was
maar nu zo klein dat ik het op zijn plaats vind staan,
er is steeds minder nodig om het te bedekken,
steeds minder nodig om het te verstaan.

Bron: Het zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

25 mei & 21 juni 2025: Leidse Zang voor Kerk en Kroeg

25 mei & 21 juni 2025: Leidse Zang voor Kerk en Kroeg

21 mei 2025

➔ Lees meer
21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

19 mei 2025

➔ Lees meer
20 juni 2025: Lezingenmiddag Indische Letteren

20 juni 2025: Lezingenmiddag Indische Letteren

19 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1903 Cornelis Stutterheim
1904 Leendert van Dis
sterfdag
2020 Hugo Ryckeboer
➔ Neerlandicikalender

Media

Van Hogwarts naar Zweinstein

Van Hogwarts naar Zweinstein

20 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Verschenen: Romanreuzen

Verschenen: Romanreuzen

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
25. alkalommal rendezték meg a Magyarországi Néderlandisztika Napját

25. alkalommal rendezték meg a Magyarországi Néderlandisztika Napját

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d