• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
    • Chris van Geel
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Websitetip: KlasCement

1 maart 2017 door Neerlandistiek voor de klas Reageer

Door Redactie Neerlandistiek voor de klas

Geen les willen geven aan de hand van een methode Nederlands, maar geen tijd om zelf materiaal te ontwikkelen? Hier is een – misschien zelfs wel dé – oplossing!

Scholen voor voortgezet onderwijs waar uitsluitend gewerkt wordt met eigen materiaal zijn nog altijd een zeldzaamheid. De meeste secties Nederlands maken gebruik van een leergang die is ontwikkeld door een educatieve uitgeverij. Dat levert uiteraard tal van voordelen op. Zo geeft het gebruik van een methode structuur aan de lessen – doorlopende leerlijnen – en hoeven er geen toetsen, antwoordmodellen en normeringen vervaardigd te worden. Een docent bespaart zich hiermee kostbare tijd, want in het zelf ontwikkelen van lesmateriaal en toetsmateriaal gaan vele uren zitten.

Daar staat tegenover dat de nadelen van het gebruik van een methode ook evident zijn. Een boek is statisch en kan daardoor niet inspelen op de actualiteit, wat in het bijzonder bij het onderdeel leesvaardigheid duidelijk merkbaar is. Een voornamer nadeel van een lesboek is dat er soms theorie of uitleg wordt gegeven waarmee een docent het inhoudelijk niet eens is of dat er oefeningen worden gegeven waarvan de docent weet dat deze niet aanslaan bij zijn leerlingen. Wat kun je dan doen?

Omdat het ontwikkelen van eigen materiaal tijdrovend is, struinen veel docenten het internet af op zoek naar aansprekende lesideeën. Deze queeste kan echter net zo veel tijd kosten als zelf iets bedenken. Gelukkig bestaat er sinds enkele jaren de Facebookgroep Leraar Nederlands – met op 5 februari 2017 maar liefst 8317 leden. Via het vastgezet bericht van Mirella van der Made op de openingspagina van de groep kun je met één muisklik eenvoudig toegang verkrijgen tot de gestaag groeiende gezamenlijke map met lesmateriaal. Een groep enthousiastelingen zorgt ervoor dat het door docenten geüploade materiaal in mappen overzichtelijk bij elkaar wordt gezet. Elk document krijgt een naam waaruit blijkt voor welk onderwijstype en voor welk leerjaar het betreffende bestand bedoeld is. Door een korte omschrijving toe te voegen kan een zoekende docent snel bepalen of het lesmateriaal bruikbaar is.

Minder bekend in Nederland zal het Vlaamse leermiddelennetwerk KlasCement zijn, een “gratis platform waar leerkrachten elkaar inspireren door lesmateriaal te delen, voor leerlingen van alle leeftijden”. Uit het feit dat KlasCement meer dan 100.000 leden telt, zal duidelijk zijn dat deze database een ruimere doelgroep heeft dan de Drive van de Facebookgroep Leraar Nederlands.

Docenten Nederlands kunnen op dit platform tal van inspirerende lesideeën vinden. Door te zoeken op onderwerp en onderwijsniveau is dit een fluitje van een cent. Om de gevonden te resultaten vervolgens te kunnen bekijken en materiaal te downloaden is het wel noodzakelijk je (gratis) aan te melden als lid.

Voor het vak Nederlands in het voortgezet onderwijs zijn op KlasCement tal van leermiddelen beschikbaar variërend van downloadbaar lesmateriaal, interactieve oefeningen, websites, artikelen en video’s. Een voorbeeld van recent toegevoegd materiaal is de lesbundel Tricky Reynaert en Co; deze bundel bevat achtergrondinformatie over Reynaert de Vos en andere schelmenfiguren, voorbeeldverhalen, literatuurtips en ook een aantal concrete lestips. De moeite waard is zeker ook het bestand Poëzie is amusement, een minicursus die leerlingen wil laten kennismaken met verschillende vormen van poëzie en hen tot het lezen en schrijven ervan stimuleren.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Neerlandistiek voor de klas Tags: middelbaar onderwijs, onderwijs, websites

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Robert Hass • Roken in de hemel

Ik heb een vriend, nu dood,
Een katholiek die het vooruitzicht van het paradijs onberoerd liet
Tot hij een groep middeleeuwse theologen ontdekte
Die hadden voorgesteld dat er een speciaal soort tijd
In de eeuwigheid gold.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Vlaggetjes

Ik zat aan het ontbijt een beschuitje te soppen.
Toen zag ik opeens een klein autootje stoppen. [lees meer]

Bron: Annie M.G. Schmidt

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

16 mei 2026: Hommage In de Knipscheer

16 mei 2026: Hommage In de Knipscheer

22 april 2026

➔ Lees meer
15-16 October 2026: LiME Conference on Language Variation (LiCLA 2)

15-16 October 2026: LiME Conference on Language Variation (LiCLA 2)

21 april 2026

➔ Lees meer
13 mei 2026: 50 jaar Het mes in het beeld

13 mei 2026: 50 jaar Het mes in het beeld

21 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

Geen neerlandici geboren of gestorven

➔ Neerlandicikalender

Media

In gesprek met literaire duizendpoot Jonathan Van Der Horst

In gesprek met literaire duizendpoot Jonathan Van Der Horst

22 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
The perks of literature – with Jeroen Dera

The perks of literature – with Jeroen Dera

22 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Joke van Vliet

In gesprek met auteur Joke van Vliet

20 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d