• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Logo

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Taalverandering betrapt! Deel 7: Oudengelse Beowulf ‘niet’

4 februari 2025 door Eric Hoekstra Reageer

Ofbylding: KracoBoren fia Pixabay

Eric Hoekstra bespreekt zinnetjes met negatie overgeleverd uit verschillende periodes van het Oudfries en het Oudengels. Vandaag deel 7: Oudengelse Beowulf ‘niet’

De wijze held kon ach en wee niet weren

De oudste Oudfriese tekst is de rechtstekst Het Recht van de Skelta in de redactie van de tekstcollectie Unia. De oudste Oudengelse tekst is het heldendicht Beowulf. Ik ga deze teksten met elkaar vergelijken, en wel op één bepaald punt: hoe wordt negatie normaliter uitgedrukt in deze teksten?

De meest voorkomende vorm van negatie in het Skeltarecht is cliticnegatie. Een voorbeeld wordt hieronder gegeven:

(1)     

Nunemeihifirsceldajan
nu NEGmaghijverder boetegeven
therkameranandkayanwarath
diekamersensleutelsbewaakt

‘Nu hoeft hij niet verder boete te betalen, die kamersen sleutels bewaakt’

Het aantal zinnen met enkele cliticnegatie is 57%. Bij enkele cliticnegatie staat er geen ander negatief element in de zin. Cliticnegatie staat per definitie voor de persoonsvorm van het werkwoord. Het komt vooral voor in de tweede helft van het eerste millennium, in Oud-Germaanse talen als het Oudfries, het Oudengels, het Oud-Nederfrankisch, het Oudhoogduits en het Oudsaksisch. Daarna vindt een taalverandering plaats die Jespersens cyclus ofwel de cyclus van negatie heet. De cliticnegatie wordt versterkt met niet of geen (dubbele negatie). Daarna verdwijnt de cliticnegatie in de late middeleeuwen en niet en geen blijven over. Dubbele negatie handhaaft zich trouwens in het zuidelijk Nederlands (standaard en dialect) veel langer, in de zuidelijke dialecten tot op de huidige dag.

Iedereen weet dat Oudfries en Oudengels zeer nauw verwant zijn, een gegeven  dat de marketing van het Oudfries sterk bevordert en dat we daarom niet in twijfel gaan trekken. Laten we nu eens onderzoeken hoe vaak enkelvoudige cliticnegatie in Beowulf voorkomt, de oudste Oudengelse tekst. Mijn luie assistent heeft alleen de eerste 600 regels vluchtig bekeken. De negatieve zinnen zijn geteld, en het aantal zinnen met een enkele cliticnegatie is eveneens geteld. Een voorbeeld van cliticnegatie in Beowulf wordt hieronder gegeven:

(2)      

nemihtesnotorhæleðwéanonwendan
NEGmochtwijzeheldweeafwenden

‘De wijze held kon ach en wee niet weren’ (Beowulf 190, https://heorot.dk/beowulf-rede-text.html)

Het aantal enkele cliticnegaties komt voor in 22 zinnen op een totaal van 39 negatieve zinnen: dat is 56%. We tellen dus in Skeltarecht ongeveer eenzelfde percentage zinnen met enkele cliticnegatie als in Beowulf.

Hieruit concluderen we dat de teksten ongeveer even oud moeten zijn, want latere teksten hebben veel minder zinnen met enkele cliticnegatie (door de werking van Jespersens cyclus). Beowulf wordt gedateerd op de vroege 8e eeuw. Dus het Recht van de Skelta komt uit de vroege 8e eeuw.

‘Ende gij geleuft da, Hoekstra?’ Om eerlijk te zijn, en zonder de marketing van het Oudfries in gevaar te willen brengen: nee. De taal van Beowulf heeft allerlei oude kenmerken die in het Skeltarecht ontbreken. Beowulf heeft bijvoorbeeld geen lidwoorden, in Skeltarecht komen ze vaak voor (in de vorm van semantisch afgesleten demonstrativa). Er zitten echt wel een paar eeuwen tussen Beowulf en Skeltarecht.

Maar! Het aantal zinnen met enkele cliticnegatie is in Skeltarecht extreem hoog. Geen enkele andere Oudfriese tekst haalt dat. Als we bijvoorbeeld met het Oudhoogduits vergelijken: daar komt een percentage van 60% enkelvoudige cliticnegatie rond 1100 voor. Daarna daalt het percentage. Met het Oudsaksisch kunnen we helaas niet vergelijken omdat er een gat zit in de overlevering van die taal.

Bij datering moeten we onderscheid maken tussen de inhoud van de tekst en de taal. De eerste versie van een tekst kan heel oud zijn, maar er kan later materiaal zijn toegevoegd. Dan heb je met inhoudelijke gelaagdheid te maken. Verder kan de taalvorm van teksten ook gelaagd en gemengd zijn, niet alleen door latere toevoegingen maar ook doordat kopiisten bij het overschrijven de taal van een tekst aanpassen aan hun eigen taalgebruik. Sommige kopiisten passen weinig aan, andere zijn bijna vertalers. Bij het doorlezen van een oude tekst als het Skeltarecht moet je dus als een taalarcheoloog te werk gaan.

Nu terug naar negatie in Beowulf en Skeltarecht. Hoe zit het met de 40% negatie die ik niet besproken heb. Daar lopen de twee teksten sterk uiteen. De 40% van Skeltarecht omvat o.a. zinnen met dubbele negatie: van clitic en geen (NP negatie) of clitic en niet (VP negatie). Deze typen dubbele negatie komen in de eerste 600 regels van Beowulf niet of amper voor.

Daarnaast zijn er lijstnegaties (noch) en tenzij-zinnen. In Beowulf komen tenzij-zinnen weinig voor, wat met het genre te maken zal hebben. Tenzij-zinnen horen bij uitstek bij rechtsteksten, niet bij heldendichten. De andere ‘kleine’ negaties lijken in Beowulf heel anders te werken dan in Skeltarecht. Dat is een apart stukje waard. Het is niettemin  interessant dat het ‘normale’ geval van negatie, de enkelvoudige cliticnegatie, eeuwenlang onveranderd lijkt te zijn gebleven, vanaf het Gotisch van de 4e eeuw tot het Skeltarecht van de 12e eeuw. Dat is ook een apart stukje waard. En vergeet de Oudsaksische Heliand niet!

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Frisistyk, Frisistyk Artikel, Frisistyk Utljochte Tags: aldfrysk, Oudengels, Oudfries, taalkunde, taalverandering

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht fan ‘e wike

Sneontejûn • Pieter Jelles Troelstra

Klokken hear ik klinken
Yn de stille jûn;
’t Sintsje sjoch ik sinken,
Wolkjes sjoch ik blinken,
’t Hiele swurk yn ’t rûn.

➔ Lees meer
  • Facebook
  • YouTube

Aginda

1-26 septimber 2025: Lês-mar-foar-wiken

1-26 septimber 2025: Lês-mar-foar-wiken

7 juli 2025 Door Redaksje Frisistyk Reageer

➔ Lees meer
3 augustus 2025: Silent Book Club Fryslân yn Bouwurk

3 augustus 2025: Silent Book Club Fryslân yn Bouwurk

28 juni 2025 Door Redaksje Frisistyk Reageer

➔ Lees meer
1 augustus 2025: deadline de Gjalp

1 augustus 2025: deadline de Gjalp

27 juni 2025 Door Redaksje Frisistyk Reageer

➔ Lees meer
10 july 2025: Boekpresintaasje ‘Middelnederlandse oorkonden uit Friesland (tot 1501)’

10 july 2025: Boekpresintaasje ‘Middelnederlandse oorkonden uit Friesland (tot 1501)’

21 juni 2025 Door Redaksje Frisistyk Reageer

➔ Lees meer
7-11 july 2025: Old Frisian Summer School

7-11 july 2025: Old Frisian Summer School

20 juni 2025 Door Redaksje Frisistyk Reageer

➔ Lees meer

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d