• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Logo

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Artikelen
  • Media
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Later word ik dokter! Of juf! Of allebei!

11 maart 2024 door Britt Egeter Reageer

Ik heb een bachelor Taalwetenschap achter de rug, een master Neurolinguïstiek en ik heb ook nog de verkorte bachelor Logopedie op het hbo afgerond. Dan zou je zeggen dat je genoeg gestudeerd hebt, genoeg kennis hebt opgedaan en klaar bent om te gaan werken, toch? Ja, inderdaad, dat had ik van tevoren ook zo gedacht. Toch kon ik er geen genoeg van krijgen.

Dromen van taal

Van kleins af aan heb ik altijd gezegd: ‘ik wil dokter worden om voor mensen te kunnen zorgen of juf om kinderen iets te leren.’ Dokter werd hem niet, want ik kan niet goed tegen bloed (en ik was ook niet goed in natuur- en scheikunde). Toch ben ik in de zorg terechtgekomen als logopedist, in de volwassenrevalidatie. Ik noem mijzelf weleens gekscherend ‘de taaldokter’. In mijn achterhoofd bleef echter ook het onderwijs trekken en toen ik klaar was met het behalen van bovenstaande reeks diploma’s dacht ik: ik doe het lekker allebei!

Pre-master?

En toen begon het uitzoeken, hoe kom ik het snelst in het onderwijs terecht? In het verlengde van Taalwetenschap ligt de studie Nederlands. Deze studie had ik aan het einde van de middelbare school expres niet gekozen. Waarom niet? Omdat ik de studie te veel gericht vond op literatuur, cultuur en politiek en ik mij meer wilde richten op algemene taal in combinatie met de hersenen. Toch zag ik mijzelf, een aantal jaar later, wel het vak Nederlands lesgeven op de middelbare school. Ik nam contact op met de toelatingscommissie en studieadviseurs. Bij een pre-masterprogramma wordt het curriculum aangepast aan de individuele studieachtergrond van elke student. Het omvat meestal vakken die nodig zijn om de kloof tussen de eerdere opleiding en de gewenste masterstudie te overbruggen. Per student verschilt het pre-masterprogramma dus. De toelatingscommissie liet mij weten dat ik een pre-master Nederlandse Taal en Cultuur (NTC) moest gaan doen, voordat ik de eenjarige master Leraar Voorbereidend Hoger Onderwijs (LVHO) mocht volgen. Dat zou betekenen dat ik met twee jaar mijn eerstegraads bevoegdheid zou kunnen behalen! 

Onverwachte passie

Ik had geen idee wat ik moest verwachten van de pre-master, behalve dat ik vakken ging volgen uit de bachelor NTC. De studie Taalwetenschap bleek vrij veel overeenkomsten te vertonen met de studie Nederlands. Vakken als syntaxis, klankleer en semantiek had ik al gevolgd. Welke vakken bleven er dan over? Taalbeheersingsvakken en met name… literatuurvakken. Een van de redenen waarom ik in eerste instantie niet voor de bachelor NTC gekozen had. Van letterkunde van de zeventiende eeuw naar moderne Nederlandse letterkunde, de hele geschiedenis kwam langs. Daar zag ik in het begin best wel tegenop. Het verbaasde me dan ook hoe interessant ik het bleek te vinden. Ik begon de vakken te zien als een reis door de geschiedenis van de Nederlandse literatuur en de invloed daarvan op de cultuur (en vice versa). Ik heb verschillende literaire stromingen verkend en auteurs en werken leren kennen die de rijke literaire traditie van Nederland weerspiegelen. Ik zag mijzelf op de middelbare school jongeren enthousiast maken voor literatuur! Daarnaast leerde ik veel nieuwe leuke mensen kennen, zowel andere pre-masterstudenten als ook bachelorstudenten. Wie had gedacht dat ik het aan het eind van mijn pre-master zo naar mijn zin had binnen de studie Nederlands? Ik niet.

En zo ga ik met enthousiasme en vastberadenheid verder op het pad in het vak Nederlands. Sinds september ben ik begonnen met de eenjarige master LVHO. Net zoals literatuur ons verrast met elke bladzijde, blijf ik mijzelf verrassen in de mogelijkheden van het studeren. Zoek, probeer en kom erachter wat je leuk vindt. Dokter, juf, of allebei!

Britt Egeter volgt de master Leraar Voorbereidend Hoger Onderwijs aan de Rijksuniversiteit Groningen.

Bachelor- en masterstudenten Nederlands uit Groningen schrijven in de blogreeks ‘Uit de collegebank geklapt’ over hun ervaringen met de studie Nederlands. Meer blogs van Groningse studenten Nederlands vind je hier. Elke week verschijnt er een nieuw blog.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Jong, Uitgelicht Jong Tags: docent, lerarenopleiding, voordeklas

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Openingszin van de week

Ik zag haar voor het eerst op een vroege decembermorgen.

De openingszin van deze week komt uit Dagen van glas (2023) van Eva Meijer. Het is een uitwerking van diens eerder verschenen novelle Haar vertrouwde gedaante (2021). Het boek vormt een collage van drie gezinsleden, moeder, vader en dochter, die zich alle drie niet echt thuis voelen. Hoewel de moeder de special van een filosofisch […]

➔ Lees meer
  • Facebook
  • YouTube

Thema's

#taalkunde
Ik zou dat niet pikken als ik jou was
De vervaagde grenzen van de neerlandistiek
“Taal kan iets doen met je moraal”
Wie schrijft, schrijft gelijk: mannelijke en vrouwelijke auteurs
Een koffietje doen
#letterkunde
Ik zag haar voor het eerst op een vroege decembermorgen.
Het besturen van een trekker is een daad van soevereiniteit.
Als schrijvers zichzelf voorlezen
Op de dag dat Minnie Panis voor de derde keer uit haar eigen leven verdween, stond de zon laag en de maan hoog aan de hemel.
Het was oud en nieuw, een uur na middernacht toen ik, een volwassen vent met een vaste baan en in een zelfgemaakt varkenspak aan de rand van een industriegebied in een sloot viel.
#recensie
De letteren op de planken
In Het paradijs van slapen kleurt Joost Oomen de dood hoopvol
Yara’s Wedding: een voorstelling die je bijblijft.
Verlies, liefde en leegte: De mitsukoshi troostbaby company
Zee nu: Een dystopische roman over zeespiegelstijging
#taalbeheersing
De discussie over de vlees-/vega-/plantaardige burger/schijf/disk
De vervaagde grenzen van de neerlandistiek
Wie schrijft, schrijft gelijk: mannelijke en vrouwelijke auteurs
Taalverandering in Duckstad: van 1952 tot 2025
Maar goed, een blog over maar goed
#toekomstinterview
‘Wij willen mensen het donker laten beleven’
‘Voor kinderen is een kerk een magische plek’
‘Bekijk tijdens je studie al wat er allemaal mogelijk is, wacht niet tot iets moet.’
‘Ik geloof er toch echt in, dat je iets moet kiezen waar je blij van wordt.’
‘Geniet van wat het vak je brengt. De neerlandistiek kan je naar zoveel plaatsen brengen, zowel letterlijk als figuurlijk.’
#wijzijnneerlandici
Kwaliteit boven kwantiteit?
Literatuur, natuur, insecticiden en het internet
Jong Neerlandistiek in gesprek: studenten over de grens
#wijzijnneerlandici: Jacques Klöters
“Aan het begin van de studie sprak ik nog geen Nederlands. Na drie jaar schreef ik een scriptie in het Nederlands.”
#voordeklas
24 paar ogen, een glimlach en een gereedschapskist
De vlucht naar Engelse literatuur, waardevol of schadelijk?
Later word ik dokter! Of juf! Of allebei!
Literatuur voor alle leeftijden
De ezelsbruggetjes in ons grammaticaonderwijs; kunnen we zonder?

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d