• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Beurs

18 oktober 2025 door Jan Stroop 2 Reacties

In deze tijd van ’t jaar krijgen we er mee te maken, met peren die na een tijdje liggen, van binnen bruin en zacht geworden zijn. Aan de buitenkant is ’t niet te zien, maar van binnen zijn ze aangetast. We hebben voor die toestand in Noord-Holland een naam: beurs. Dat woord komt o.a. ook voor in Zuid-Holland; zie op ’t kaartje hieronder de horizontale streepjes. Ik heb dat kaartje getekend in 1968, toen ik medewerker was van ’t Meertens Instituut.

Voor de Zaanstreek waren er destijds geen gegevens, en ook ’t Zaans woordenboek van G.J. Boekenoogen uit 1897, De Zaansche Volkstaal, laat ons in de steek: beurs komt er niet in voor. Maar gelukkig is er een artikel ‘Zaansche woorden en uitdrukkingen’ van ene H.P. in ’t tijdschrift Onze volkstaal (1882-1890) met deze vermelding: Beurzig, een weinig rottig; een beurzige appel. Beurs of beurzig is dus wel degelijk ook Zaans.

Beurs lijkt geen oud woord te zijn, de oudste vermelding is uit 1717, maar er is al wel een ouder werkwoord beurzen, dat ‘beurs worden’ betekent.

Ik vond ’t in een brief van Pieter Corneliszoon Hooft aan zijn neef Joachim van Wikkevoort. De brief is geschreven op ’t Muiderslot en gedateerd 6 september 1640. Hooft dringt er in die brief op aan dat zijn vrienden hem nu eindelijk eens bezoeken want:
”Onse prujmen en sujkerpeeren … beurzen aen den boom” (‘worden beurs aan de boom’).

Hoogstwaarschijnlijk is dat werkwoord beurzen afgeleid van ’t bijvoeglijk naamwoord beurs, dat dus minstens zo oud geweest moet zijn. Maar waar dat beurs dan weer vandaan komt, blijft de vraag.

Buikziek

Van een andere benaming, te weten buikziek, weten we dat die in elk geval ouder is dan beurs. Hij wordt namelijk door woordenboekmaker Cornelis Kiliaan vermeld in zijn Etymologicum (1599): buyck-sieke oft buycsichtige peyre. Kiliaan voegt er nog de geografische aanduiding Fland. (= Vlaanderen) aan toe.

Daar bedoelt hij de huidige provincies West- en Oost-Vlaanderen mee. De situatie is sindsdien niet veranderd want in die gebieden wordt nog steeds buikziek of buukziek gezegd. Maar Kiliaan had er blijkbaar geen weet van dat buikziek ook in ’t tegenwoordige Nederland bekend is en in zijn tijd zeker ook was.

Op ’t taalkaartje is te zien dat de benaming buikziek in heel Nederland voorkomt, met uitzondering van Noord-Holland; zie de schuine streepjes. Buikziek is gemakkelijk te verklaren: buik betekent hier ‘van binnen’. En ziek is ‘ziek’. Naast buikziek zijn er nog de varianten buikzoet in West-Brabant en buikweek en buikmoes, de laatste alle twee in ’t Rivierengebied.

De meest voorkomende benaming in Vlaanderen (dat wil zeggen Nederlandstalig België) is melig. Dat woord verwijst naar de substantie binnen in de peer, die meelachtig van textuur is, droog en korrelig. Niet helemaal ’tzelfde als beurs of buikziek, maar een soort voorstadium van de toestand van beurs-zijn.

Foikak

Bijna alle namen die verder nog voorkomen duiden ook op de kwaliteit van ’t binnenste van de bedorven peer. In Nederland zijn dat: lurp, mouter, rus, deeg, murf, murg en kwetsig. In Vlaanderen: klok, lot, mouter, murg en murw. De meeste van deze woorden worden ook gebruikt bij materialen en voorwerpen die slap, zacht, mollig, enzovoorts zijn. Maar buikziek wordt alleen gezegd van peren en in mindere mate van appels.

Dat laatste is ook ’t geval bij een Limburgse benaming die ook om een andere reden nogal opvallend is. Ik bedoel foikak, dat in allerlei vormen in een aaneengesloten gebied voorkomt in Zuid-Limburg en Belgisch Limburg. Dit zijn die vormen: foeka, foekak, foka, fokak, voeka, voekak, vohak, vokak. ’t Lijkt wel alsof elke plaats hier zijn eigen variant ontwikkeld heeft. Dat komt waarschijnlijk ook doordat oorspronkelijke vorm en betekenis van ’t woord onduidelijk waren. Al die vormen gaan terug op de puur Nederlandse samenstelling voos+kak, want voos betekent ‘voos’, zoals in voze radijzen, en kak is gewoon ‘kak’.  

Daarnaast zijn er nog de gecomprimeerde vormen foek en fook. Die zijn uit vookak ontstaan, wat blijkt uit de aanwezige k, een restant van ’t woorddeel kak. In de vorm fôcak komt ’t woord ook voor in een gebied in Wallonië, inclusief de stad Luik. Heeft ’t Frans ook eens iets van ’t Nederlands overgenomen in plaats van andersom.

Ik heb voor dit stukje gebruik gemaakt van de volgende woordenboeken:

  • Dictionnaire populaire de Wallon Liegeois, par Simon Stasse
  • Woordenboek van de Zuidelijk-Nederlandse dialecten
  • Woordenboek van de Limburgse dialecten
  • Woordenboek der Nederlandsche taal

Dit stukje verscheen eerder in de Nieuwsbrief van Volkstuinvereniging Nut en Genoegen te Zaandam

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: dialectologie, etymologie, historische taalkunde, taalkunde, woordenschat

Lees Interacties

Reacties

  1. Mathieu zegt

    19 oktober 2025 om 13:54

    Een recente anekdote: nicht Anja uit Mierlo sprak een jonge vakkenvuller in de supermarkt aan, toen hij appels vanuit een transportkar een voor een in een kist gooide. Het was hem kennelijk niet bekend, dat ze daar beurs van worden. Mijn vrouw, afkomstig uit Geldrop, heeft ´beurs´ altijd gekend. Dat geldt ook voor mij, afkomstig uit Bodegraven.

    Beantwoorden
    • Robbert-Jan Henkes zegt

      20 oktober 2025 om 07:58

      Voor mij was het ook allerminst een vreemd woord, maar ja, ik kom dan ook uit Heeze.

      Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jacques Perk • Een handkus

Gedoog, dat aan die sneeuw mijn wang zich koele,
En dat mijn lippen ’t warme dons beroeren,
En dat ik dan nog eens mijn straf gevoele!

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

ZATERDAGAVOND

Met mijn moeder naakt in bed
dacht ik, kijk ik hoef mij maar te wentelen,
maar ik lag stil en at mijn reep.

Bron: Barbarber, oktober 1970

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

25 januari 2026: Wel verdiend, niet ontvangen

25 januari 2026: Wel verdiend, niet ontvangen

8 januari 2026

➔ Lees meer
17 januari 2026: Grondvergadering Jacob Campo Weyerman

17 januari 2026: Grondvergadering Jacob Campo Weyerman

7 januari 2026

➔ Lees meer
16 januari 2026: Tweede studiemiddag Forensische taalkunde

16 januari 2026: Tweede studiemiddag Forensische taalkunde

4 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1939 Harrie Geelen
sterfdag
1964 Arend Mooij (A. Marja)
2022 Nils Århammar
2022 Klaas Iwema
➔ Neerlandicikalender

Media

Anne Frank, schrijfster

Anne Frank, schrijfster

9 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Hélène Swarth (1859-1941) – Vaders vioolspel (1927)

Hélène Swarth (1859-1941) – Vaders vioolspel (1927)

8 januari 2026 Door Rolf den Otter 1 Reactie

➔ Lees meer
In gesprek met uitgever Marc Vleugels

In gesprek met uitgever Marc Vleugels

7 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d